راد دیزل واردکننده و تامین‌کننده تجهیزات دیزلی

تلفن تماس:

021-58437 ( 30 خط )

Search
Close this search box.

برای تعیین اندازه ژنراتورها، چه مواردی را در نظر بگیریم؟

ژنراتور، کالایی نیست که به صورت معمول خریداری شود. به همین دلیل سردرگمی در هنگام خرید و انتخاب مناسب، طبیعی است. از سویی دیگر اگر خرید ژنراتور، به صورت اصولی انجام شود، می تواند یک سرمایه گذاری محسوب شود. در نتیجه اندازه ژنراتورها یکی از مهمترین مواردی است که خریداران سوال می کنند. برای انتخاب اندازه درست، علاوه بر در نظر گرفتن نکات مهم، بهتر است با افراد با تجربه در این زمینه مشورت کرد.

انواع سایز ژنراتور بر اساس کاربرد

ژنراتورها در دو دسته کلی خانگی و صنعتی قرار می گیرند و با توجه به اینکه قرار است برای مصارف خانگی استفاده شود و یا صنعتی، با ویژگی ها و اندازه های متفاوتی تولید می شوند. اندازه ژنراتورها بر اساس ویژگی های ژنراتور متغیر است.

ژنراتور خانگی

ژنراتورهای خانگی معمولا در اندازه های 2 کیلو وات تا 50 کیلووات تولید می شوند. در این مولدها از یک جریان تک فاز برای تامین برق استفاده می شود. بنابر نوع استفاده می توان از نوع قابل حمل و یا ثابت استفاده کرد. معمولا این نوع مولد را در منازل مسکونی، کمپرها، مغازه ها استفاده می شوند.

ژنراتور صنعتی

ژنراتور های صنعتی در طیف وسیع تری از سایز تولید می شوند. تقریبا از 20 کیلو وات شروع می شود و تا بیش از 3 مگاوات در اندازه ژنراتورها تولید می شوند. این ژنراتورها برای مصارف صنعتی و تجاری هستند و بیشتر از موتورهای  3 فاز در آن ها استفاده می شود تا قدرت بیشتری داشته باشند. ظرفیت ژنراتور هایی که برای کارخانه ها، ادارات، مجتمع های تجاری و تفریحی و یا بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرند، باید بیشتر از ژنراتورهای خانگی باشد. این ظرفیت در مورد منبع تغذیه اولیه باشد و یا منبع تولید برق، باید بالا باشد.

اندازه ژنراتورها

اندازه ژنراتورها

نکات مهم برای انتخاب سایز ژنراتور

تخمین اندازه مناسب موتور برق، نیاز به اطلاعاتی درباره مکان و دستگاه هایی که به ژنراتور متصل می شوند، دارد.

برای پیدا کردن اندازه مناسب ژنراتور، بهتر است این نکات را در نظر گرفت:

  • وات شروع که انرژی مورد نیاز برای روشن شدن است و معمولا در دفترچه راهنما نوشته شده است.
  • وات در حال اجرا که مقدار انرژی مورد نیاز برای کار کردن دستگاه است، نیز همانند وات شروع در دفترچه راهنما یا پلاک شناسایی کالا یادداشت شده است.
  • کل برق مورد نیاز که شامل مجموع وات شروع و وات در حال اجرا است و در تخمین اندازه ژنراتورها بسیار مهم است.
  • ضریب بار شامل نسبت مصرف انرژی الکتریکی بر حسب کیلووات به پیک تقاضای بر حسب کیلووات است. ضریب بار را در قبوض برق می توان دید.

ژنراتور صنعتی ثابت

ژنراتور صنعتی ثابت

موازی کردن ژنراتورها

ممکن است نیاز به برق زیادی داشته باشید و تصمیم بگیرید یک ژنراتور دیزلی 1200 کیلوواتی تهیه کنید. اما گزینه دیگری دارید و آن استفاده از 3 ژنراتور 400 کیلوواتی است. به این روش موازی کردن می گویند و اگر در شرایط مناسب استفاده شود، نتایج خوبی دارد. موازی کردن ژنراتورها در انتخاب اندازه ژنراتورها تاثیر می گذارد. از جمله دلایل انتخاب این روش شامل این موارد می شود.

  • انعطاف پذیری بیشتر دارد. به عنوان مثال برای ایجاد تغییرات و یا تعمیر، می توانید یک یا دو ژنراتور را خاموش کنید و از ژنراتورهای دیگر برای ادامه کار استفاده کنید
  • مقرون به صرفه است. موتور های بزرگ تر قیمت بیشتری دارند و امکان دارد با انتخاب اندازه ژنراتورهای کوچک تر بتوانید کمتر هزینه کنید.
  • می تواند کاربرد بیشتری داشته باشد. ژنراتورهای بزرگ فضای بیشتری نیاز دارند. در حالیکه ژنراتورهای کوچکتر فضای کوچکتری نیاز دارند.
  • برای افزایش عمر ژنراتور بهتر است. تقسیم بار بین چند ژنراتور به کارایی بیشتر ژنراتورها می انجامد و فشار را از روی یک ژنراتور بر می دارد.

ژنراتور قابل حمل

ژنراتور قابل حمل

در هنگام خرید ژنراتور این نکات را به یاد داشته باشید

  • بهتر است برای انتخاب اندازه ژنراتورها، 10 تا 20 درصد بیشتر از عددی که برای اندازه مناسب به دست آوردید، خریداری کنید. در نتیجه در هنگام به روزرسانی تجهیزات، با مشکل مواجه نمی شوید.
  • مشورت با یک برقکار خبره برای بررسی میزان نیاز به برق را جدی بگیرید. مشخص کردن تعداد دستگاه هایی که به ژنراتور وصل می شوند و انرژی مورد نیاز هر کدام، به انتخاب اصولی و صحیح می انجامد.

در صورت نیاز برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره انواع ژنراتورها و انتخاب اندازه ژنراتورها با کارشناسان ما در راد دیزل تماس بگیرید.

 

محصولات مرتبط

دیزل ژنراتور 100 کاوا ولوو

دیزل ژنراتور 100 کاوا کامینز

مقالات مرتبط

اندازه ژنراتور های مورد استفاده در ناو های کشتی رانی و سایر صنایع

بررسی اندازه مناسب دیزل ژنراتور

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط با محصولات
اطلاعات تماس