دیزل ژنراتور را بیشتر بشناسیم

دیزل ژنراتور، دستگاهی است که با ترکیب یک موتوردیزلی با یک ژنراتور الکتریکی، می تواند تولید برق کند. ژنراتورهای دیزلی در مکان‌هایی که در صورت از کار افتادن شبکه برق، به برق دسترسی نخواهند داشت، به عنوان منبع برق اضطراری استفاده می شود. این دستگاه برای کاربردهای پیچیده‌تر مانند پشتیبانی از شبکه، کاهش پیک و صادرات شبکه برق نیز استفاده می‌شود. اندازه ژنراتورهای دیزلی برای جلوگیری از کمبود بار یا برق بسیار مهم است.

ژنراتور دیزلی چیست؟

ژنراتورهای دیزلی تجهیزات بسیار مفیدی هستند که با مصرف سوخت دیزل، برق تولید می کنند. ژنراتورهای‌دیزلی بی صدا، مجموعه ای از یک موتور دیزلی و یک ژنراتور الکتریکی است که معمولاً به عنوان منبع تغذیه پشتیبان در کاربری های صنعتی و مسکونی استفاده می شود. ژنراتورهای دیزلی ر می توان به روش های مختلف فیزیکی و الکترونیکی پیکربندی کرد. علاوه بر این، ژنراتورهای دیزلی را می توان برای جبران نیازهای اوج برق شبکه استفاده کرد، زیرا می توانند به سرعت روشن و خاموش شوند.

ژنراتورهای دیزلی برای مصارف تجاری بین 8 کیلووات تا 2000 کیلووات هستند، در حالی که ژنراتورهای مصارف خانگی بین 8 تا 30 کیلووات برق تولید می کنند.. آنها همچنین در کشتی های بزرگ برای نیروی اضافی مورد استفاده قرار می گیرند، که می توان از آن ها برای روشنایی، فن ها و سوئیچ ها تا تامین نیروی پیشرانه استفاده کرد.

ژنراتورهای دیزلی به طور متوسط به 0.4 لیتر سوخت در هر کیلووات ساعت تولید شده نیاز دارند که در نتیجه نسبت راندمان 25 درصدی را به همراه خواهند داشت. موتورهای دیزلی، به طور کلی، بالاترین راندمان حرارتی را نسبت به هر موتور احتراق داخلی دارند، به ویژه برای استفاده مداوم و سنگین. گاز طبیعی، الکل ها، گاز چوب، بنزین و گازوئیل از جمله سوخت هایی هستند که موتور دیزل می توانند بسوزاند.

مجموعه دیزل ژنراتور

مجموعه دیزل ژنراتور

قطعات اصلی دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور از قطعات مختلفی تشکیل شده است که با هم کار کرده و برق تولید می کنند. برخی از مهمترین اجزای دیزل ژنراتور برق به شرح زیر است:

قطعات اصلی ژنراتور دیزلی

قطعات اصلی ژنراتور دیزلی

1-موتور دیزل

موتور مهمترین بخش یک مجموعه دیزل ژنراتور است، زیرا انرژی مکانیکی را که بعداً به نیروی الکتریکی تبدیل می شود، فراهم می کند. هرچه موتور قدرتمندتر باشد، الکتریسیته بیشتری تولید می کند.

2-دینام

این قطعه در این دستگاه می تواند انرژی مکانیکی خارج شده از موتور دیزل را به انرژی الکتریکی تبدیل کند.

3- رادیاتور و سیستم خنک کننده

موتور علاوه بر انرژی مکانیکی، گرمای تلف شده زیادی نیز ایجاد می کند. همچنین مقاومت الکتریکی سیم ها زمانی که برق از دینام عبور می کند گرما ایجاد می کند. این گرما توسط یک مایع خنک‌کننده جذب می‌شود. این گرما سپس از طریق یک مبدل حرارتی عبور می‌کند و گرمای خود را در هوا یا گاهی اوقات به یک سیال خنک‌کننده ثانویه تخلیه می‌کند.

4-سیستم اگزوز

گازهای خروجی توسط تمام موتورهای احتراق داخلی تولید می شوند. این گازها سمی هستند و باید از موتور و هر انسان اطراف دور نگه داشته شوند. گازهای خروجی معمولاً از طریق لوله ها حمل و در جو منتشر می شوند.

5-فیلتر هوا

این فیلتر از مواد فیبری تشکیل شده است که ذرات جامد مانند گرد و غبار، گرده، کپک و باکتری ها را از هوا حذف می کند.

6-صفحه کنترل

رابط کاربری ژنراتور را کنترل می‌کند، از جمله کنترل‌های راه‌اندازی و خاموش کردن، گیج‌های سوخت، کلیدهای انتخاب فاز و ….

7- قاب پایه و مخزن سوخت

قاب پایه یک تکیه گاه را برای ژنراتور فراهم می کند. مخزن سوخت، سوخت را ذخیره می کند تا ژنراتور از آن استفاده کند و معمولاً ظرفیت کافی برای کارکردن ژنراتور به طور متوسط 6-8 ساعت را دارد.

انواع دیزل ژنراتور

به طور کلی، می توان انواع ژنراتورهای دیزلی را در سه دسته تقسیم کرد. ویژگی مشترک هر سه این دسته ها این است که مدت طولانی می توانند کار و فعالیت کنند.

 1- ژنراتورهای قابل حمل

استفاده و قرار دادن این ژنراتورها در همه مکان ها راحت است. معمولا نیز در مغازه ها، فروشگاه ها، هتل ها و … استفاده می شود. . ژنراتور قابل حمل برای روشن کردن تلویزیون، کولر، کامپیوتر و یخچال کافی هستند و می توانند  با سرعت 3600 دور در دقیقه کار برای 18 ساعت کار کنند.

ژنراتور قابل حمل

ژنراتور قابل حمل

2-ژنراتور اینورتر

یک ژنراتور اینورتر انرژی الکتریکی AC بیشتری را در هر چرخش موتور تولید می کند، بنابراین الکتریسیته خام به توان DC تبدیل می شود. عمدتاً در مغازه‌های محلی مانند خانه‌ها، هتل‌ها، فروشگاه‌ها، نمایشگاه‌های اتومبیل و دوچرخه و ساختمان‌های تجاری استفاده می‌شود.

3-ژنراتور آماده به کار

ابن نوع از ژنراتور به صورت خودکار شروع به کار کرده و زمان قطعی برق وارد مدار می شود. این ژنراتور در صورت قطعی، در عرض چند ثانیه آن را شناسایی کرده و به صورت در مدار قرار گرفته و برق تولید می کند.

ژنراتور آماده به کار

ژنراتور آماده به کار

خرید دیزل ژنراتور

همانطور که با ژنراتورهای الکتریکی و انواع آن ها آشنا شدید، فهمیدید که چه نقش مهمی و بالایی در ساختمان ها و تاسیسات ایفا می کند. این دستگاه را می توان برای مصارف گوناگون از ساختمان های بزرگ و صنعتی تا خانه های کوچک استفاده کرد. گروه سنعتی راد دیزل، فعال در عرصه تامین و فروش انواع ژنراتورهای دیزلی، با سابقه و تجربه فراوان، انواع محصولات صنعتی و مسکونی را در اختیار شما قرار داده، و محصولاتی با کیفیت و به صرفه را در خدمت شما مشتریان عزیز قرار می دهد.

 

محصولات مرتبط

دیزل ژنراتور 100 کاوا کامینز

دیزل ژنراتور لوول

مقالات مرتبط

دیزل ژنراتور Cummins، کیفیتی بی همتا در پس یک قرن تجربه

راهنمای خرید بهترین دیزل ژنراتور های صنعتی

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *