دیزل‌ژنراتور چیست؟

ژنراتور برق، دستگاه تولید برق است که انواع مختلفی دارد. این دستگاه با دریافت انرژی مکانیکی و تبدیل آن ها، برق یک مکان را تامین می کند. دیزل‌ژنراتور با توجه به مشخصات فنی و همچنین نحوه کارکرد یا میزان ولتاژ برقی که تولید می کند، دسته بندی می شود.

همچنین این دستگاه ها حجم و ابعاد بسیاری دارند و برای مجموعه ها بزرگ و صنعتی استفاده می شوند.

دیزل های بزرگ مناسب برای محیط های صنعتی و کارخانه ها

دیزل های بزرگ مناسب برای محیط های صنعتی و کارخانه ها

ژنراتورهای برق چگونه عمل می کنند؟

همان طور که در مطالب بالا هم بیان شد، دیزل ژنراتور دستگاهی است که با تبدیل انرژی مکانیک به برق، انرژی مد نظر یک مجموعه را تامین می کند.  این دستگاه ها دارای یک مولد هم هستند. این مولدها باعث تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی می شوند.

در واقع هرچه مولدها قوی تر باشد، می توان گفت که از نظر نحوه کارکرد هم آن ها عملکرد بهتری دارند. این دیزل ها تولید کننده برق، دارای یک مخزن سوخت، یک رادیاتور و یک پانل کنترل کننده هستند.

نوع مصرف سوخت آن ها متفاوت است. به عنوان مثال برخی بنزینی هستند و دسته دیگر هم با گازوئیل یا… کار می کنند. برای انتخاب کردن یک دیزل‌ژنراتور خوب و قوی، باید به مشخصات فنی آن ها هم توجه داشت. هرچه دستگاه ها مشخصات قدرتمندتری داشته باشند، قطعا قوی تر هستند‌.

‌البته در هنگام خرید، به نحوه کارکرد آن ها هم توجه کنید. اگر دیزل ها را برای مکان های بزرگ مثل کارخانه ها یا … در نظر دارید، بهتر است از مدل های قوی و شناخته شده استفاده کنید تا مشکلی در تولید برق به وجود نیاورند و همچنین انرژی الکتریکی یک مکان را هم به خوبی تامین کنند.

میزان مصرف سوخت ژنراتور برق چگونه است؟

بدنه مقاوم فولادی ژنراتورها

بدنه مقاوم فولادی ژنراتورها

دیزل ها با توجه به بار خود، میزان سوخت متغییری هم مصرف می کنند. به عنوان مثال هرچه میزان بار یا پارامترها بیشتر باشد، قطعا میزان سوخت مصرفی هم زیادتر می شود. در کل از آن جایی که این دستگاه ها انواع مختلفی دارند، بهتر است که دیزل ژنراتور گازی یا گازوئیلی را استفاده کنید. زیرا هم سوخت آن ها به راحتی قابل تهیه و خریداری است و هم نسبت به بنزین ارزان تر است.

دیزل‌ژنراتور بنزینی

دیزل ژنراتور بنزینی، جزو دستگاه هایی محسوب می شود که به راحتی می توانید انواع مدل ها آن را تهیه کنید. یعنی به زبان ساده تر، دیزل ژنراتورهایی که با سوخت بنزین کار می کنند، نسبت به مدل ها دیگر رایج تر هستند. این دستگاه قدرت خوبی در خصوص تولید انرژی الکتریکی و برق دارد.

صدا زیاد آن ها و همچنین گران بودن سوخت مصرفی باعث شده تا امروزه افراد دستگاه های دیگر را جایگزین آن ها کنند. در کل می توان گفت که دیزل‌ژنراتور بنزینی علاوه بر این که می تواند ولتاژ بسیاری از برق را در یک ساعت بسیار کم تولید کند، جزو دستگاه ها مقاوم هم محسوب می شود.

ژنراتور گازوئیلی

نمونه ای دیگر از دیزل ها، مدل های گازوئیلی هستند. همان طور که مشخص است، به جا بنزین باید از‌گازوئیل برای سوخت این دستگاه ها استفاده کرد. نکته مهمی که در خصوص دیزل های گازوییلی وجود دارد، تولید سر و صدا بیش از حد می باشد.

این دستگاه ها حتی از مدل ها بنزینی هم صدای بیشتری تولید و برای مکان هایی مثل مجموعه ها آپارتمانی یا… مناسب نیستند. اگر قصد خرید یک دیزل ژنراتور برای مکان ها بزرگ و به دور از ‌جمعیت  دارید، بهتر است که این مدل ها را که سوخت ارزان تری مصرف می کنند، خریداری کنید.

همچنین لازم به ذکر است که در کل مارک یا برند دیزل ژنراتورها هم اهمیت بسیاری دارد. اگر آن ها را از یک شرکت یا یک برند مشهور تهیه کنید، سر و صدا دستگاه ها هم نسبت به مدل ها معمولی، بسیار کم تر است.

دیزل ژنراتور با بدنه محافظت شده

دیزل ژنراتور با بدنه محافظت شده

قیمت ژنراتورهای برق چگونه است؟

ژنراتورها، قیمت متغییر و متفاوتی باهم دارند. آن ها با توجه به مدل، مشخصات فنی، نوع سوخت مصرفی و… دسته بندی می شوند. البته مجموعه منتخب شما هم در این موضوع بی تاثیر نیست. با انتخاب یک سایت معتبر و مشهور، می توانید از قیمت خوب دیزل ژنراتور بهره مند شوید.

 

محصولات مرتبط

دیزل ژنراتور 900 کاوا کامینز

دیزل ژنراتور 150 کاوا لوول

مقالات مرتبط

بهترین قیمت ژنراتور برق از مرجع معتبر

مشخصات فنی ژنراتور گازی موتورسازان تبریز

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *