دیزل ژنراتور کوچک اهمیت آن در زندگی انسان

دیزل ژنراتور کوچک یکی از تجهیزات بسیار پرکاربرد در زندگی روزمره است. این ژنراتور ها با تبدیل کردن انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی کمک زیادی به تامین برق برای موارد ضروری می کنند. از جمله استفاده های این ژنراتور در مواقعی است که دسترسی به برق ممکن نباشد یا قطعی برق پیش آید. این دیزل ژنراتورها اکثراً در زمان های اوج مصرف برق برای کاهش فشار برق مورد استفاده قرار می گیرند.

اجزا دیزل ژنراتور کوچک

دیزل ژنراتور ها از اجزا مختلفی تشکیل شده که شامل دینام، موتور، شاسی، کانوپی، انواع عایق های صدا، قطع کننده مدار، مولد گرما، سیستم استارت اتومات یا دستی است. دینام و موتور دو جز مهم یک ژنراتور است که ادامه به صورت مختصر توضیح داده می شود.

موتور دیزل ژنراتور کوچک: موتور یک ژنراتور منبع اصلی تامین انرژی مکانیکی است و تعیین کننده توان و خروجی ژنراتور است. در موتور محفظه احتراقی وجود دارد که معمولاً از جنس چدن است و سوختن گازوئیل در این محفظه اتفاق می افتد.

دینام: تبدیل انرژی مکانیکی که به وسیله موتور تولید می شود به انرژی الکتریکی وظیفه دینام است. دینام از قطعات ریز و درشت که تعدادی ثابت و تعدادی متحرک هستند تشکیل شده است. قطعات دینام بسیار مقاوم است.

کاربردهای بسیار زیاد دیزل ژنراتور

کاربردهای بسیار زیاد دیزل ژنراتور

کاربرد های دیزل ژنراتور کوچک

دیزل ژنراتور کوچک بسیار پرکاربرد هستند. از مهم ترین کاربرد های این دیزل ژنراتورها استفاده آن ها در مورد حمل و نقل جاده ای است. اکثر وسایل جاده ای مانند اتوبوس، قطار و کامیون برای تامین انرژی الکتریکی خود در سفر از این ژنراتورها استفاده می کنند. این ژنراتور ها در حوزه کشاورزی برای راه اندازی پمپ های آب به منظور آبیاری و تامین برق انواع ماشین آلات کشاورزی استفاده می شوند. دیزل ژنراتور کوچک برای تامین برق اضطراری منازل، پاساژها و مطب ها استفاده می شوند. هتل های کوهستانی و بخش هایی که از شبکه توزیع برق فاصله دارند از این نوع دیزل ژنراتور ها استفاده می کنند. کارگاه های کوچک و معادن نیز برای برطرف کردن نیاز خود به انرژی الکتریکی از دیزل ژنراتورها استفاده می کنند.

دیزل ژنراتور کوچک مزایای مانند سوخت در دسترس و مناسب دارد.

دیزل ژنراتور کوچک مزایای مانند سوخت در دسترس و مناسب دارد.

مزایای دیزل ژنراتور کوچک

  • سوخت دیزل ژنراتور، گازوئیل است. این سوخت بسیار ارزان و در دسترس است و نگهداری آن کم خطر است.
  • امنیت سوخت گازوئیل از بنزین بسیار بیشتر است زیرا دمای اشتعال آن بسیار بالاتر از بنزین است. بنابراین دیزل ژنراتور ها احتمال کمتری برای آتش سوزی را دارند. ذخیره سوخت گازوئیل هم به همین دلیل بسیار مطمئن تر از هر نوع سوخت دیگری است و این مسئله در انتخاب دیزل ژنراتور بسیار مهم است.
  • راندمان این ژنراتورها بسیار بالا است بنابراین با قیمت مناسب سوخت و راندمان بالا دیزل ژنراتور کوچک گزینه مناسبی برای استفاده است.
  • دیزل ژنراتورها بسیار با دوام هستند. قطعات این دیزل ژنراتور ها به گونه ای تعبیه شده که دارای دوام بسیار بالایی باشد. و با گذشت زمان راندمان این ژنراتور ها کاهش نمی یابد و مصرف سوخت این ژنراتورها افزایش پیدا نمی کند.
  • کاهش سر و صدای حاصل از سوختن گازوئیل با استفاده از یک محفظه به نام کانوپی و انواع عایق های صدا که می تواند بسیار موثر باشد انجام می شود.

انواع مختلف دیزل ژنراتور

انواع مختلف دیزل ژنراتور

نگهداری و تعمیر دیزل ژنراتور کوچک

نگهداری و تعمیر دیزل ژنراتورها بسیار آسان است و معمولاً این نوع از ژنراتورها به نگهداری خاصی نیاز ندارند فقط روغن موتور باید مرتب عوض شود. اگر از ژنراتورهای قدیمی استفاده می کنید باید شمع را نیز چک کنید و اگر نیاز به تعویض داشت آن را عوض کنید.

جمع بندی

دیزل ژنراتور کوچک یک وسیله بسیار کاربردی برای تامین برق است و در بخش های مختلف مانند منازل، جاده ها، کارگاه های صنعتی و … مورد استفاده قرار می گیرد. هزینه نگهداری این دیزل ژنراتور بسیار پایین است. سوخت مناسب و در دسترس نیز از دیگر نکاتی بوده که باعث شده این دیزل ژنراتور برای استفاده گزینه بسیار مناسبی باشد. برای انتخاب دیزل ژنراتور کوچک بهترین راه استفاده از نظر مشاوران و بررسی کاتالوگ دستگاه است. باید توان و دیگر ویژگی های یک ژنراتور را به خوبی بررسی کرد تا بتوانیم انتخاب درست و دقیقی داشته باشیم.

محصولات مرتبط

دیزل ژنراتور ۵۵۰ کاوا کامینز پاور

دیزل ژنراتور ۴۵۰ کاوا یا ۵۰۰ کاوا بنز

مقالات مرتبط

۶ مدل از انواع ژنراتور

ژنراتور برق خانگی

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *