راد دیزل واردکننده و تامین‌کننده تجهیزات دیزلی

تلفن تماس:

021-58437 ( 30 خط )

Search
Close this search box.

کاربرد ژنراتور در صنایع مختلف

کاربرد ژنراتور

کاربرد ژنراتور بسیار متنوع می باشد و هنگام قطع شدن برق، باعث می شود برق مورد نیاز تامین شود. بسیاری از مشاغل به جریان برق وابسته اند و توسط ژنراتور از قطع شدن فعالیت های روزانه جلوگیری می کنند. این وسیله نیروی محرکه را برای استفاده در مدار خارجی به نیروی الکتریکی تبدیل می کند. انرژی مکانیکی ژنراتورها از راه های مختلفی مثل؛ توربین های بخار، توربین های گاز، توربین های آبی، موتور احتراق، میل لنگ دستی و توربین بادی و … تامین خواهد شد.

کاربرد ژنراتور | ژنراتور چگونه کار می کند؟

کاربرد ژنراتور در صنعت بسیار زیاد است. نحوه ی عملکرد آن به گونه ای است که انرژی مکانیکی ورودی را به انرژی الکتریکی خروجی تبدیل می کند. ژنراتور ها امروزه بر اساس نیروی الکترومغناطیسی کار می کنند که توسط فارادی کشف شده است. در واقع ژنراتور ها انرژی الکتریکی را به وجود نمی آورند بلکه توسط انرژی مکانیکی که به آن می رسد، برای وادار کردن جریان الکتریکی در سیم ها استفاده می کند و این جریان ادامه پیدا می کند تا اینکه جریان الکتریکی خروجی ژنراتور را به وجود می آورد.

اجزای یک ژنراتور

با توجه به اهمیت کاربرد ژنراتور در انواع مشاغل لازم است که اجزای تشکیل دهنده ی آن را بشناسیم. اجزای اصلی ژنراتور عبارتند از:

 • موتور
 • دینام
 • سیستم مربوط به سوخت
 • صفحه کنترل
 • سیستم مربوط به تنظیم ولتاژ
 • سیستم خنک کننده
 • اگزوز
 • سیستم مربوط به روغن کاری
 • شارژر باطری
 • قاب

اهمیت ژنراتور هااهمیت ژنراتور ها

انواع ژنراتور و کاربرد ژنراتور ها

 • ژنراتور هم قطبی
 • ژنراتور‌ مغناطیسی هیدرودینامیکی
 • ژنراتور‌القایی
 • ژنراتوربرق خطی
 • ژنراتور فرکانس ثابت با سرعت متغیر

ژنراتور هم قطبی

کاربرد ژنراتور هم قطبی در صنعت بسیار زیاد است و یک نوع ژنراتور رسانای الکتریکی است که در صفحه عمود بر میدان مغناطیسی یکنواخت می چرخد. این ژنراتور ها در مدل های کوچک، ولتاژ معمولی پایین دارند اما در مدل های تحقیقاتی و بزرگ، ولتاژ بسیار بالایی را تولید می کنند.

ژنراتور مغناطیسی هیدرودینامیکی

کاربرد ژنراتور مغناطیسی هیدرودینامیکی به گونه ای است؛ که نیروی الکتریکی را از گاز های داغ در حال حرکت در میدان مغناطیسی تولید می کند.

کاربرد ژنراتور القایی

این ژنراتور انرژی مکانیکی موتور را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. این ژنراتور ها با چرخاندن روتور سریع تر از سنکرون عمل می کنند. یک موتور معمولی می تواند به عنوان یک ژنراتور AC استفاده شود. کاربرد ژنراتور القایی در نیروگاه های کوچک آبی بادی، کاهش جریان گاز پر فشار به فشار کم  بسیار موثر است.

اندازه ژنراتور های مختلفاندازه ژنراتور های مختلف

کاربرد ژنراتور برق خطی

ساده ترین نوع ژنراتور الکتریکی می باشد، که یک آهنربا کشویی از طریق یک الکترومغناطیس به طرف جلو و عقب حرکت می کند. هر بار که اهرم از آن عبور می کند  یک جریان متناوب در آن القا می شود. کاربرد ژنراتور برق خطی در چراغ قوه فارادی زیاد است. نمونه های بزرگ این ژنراتور در طرح های توان موجی به کار می روند.

ژنراتور فرکانس ثابت با سرعت متغیر

این ژنراتور ها با استفاده از آهنربا دائمی و سیم پیچ های ثابت شده، ولتاژ و فرکانسی را تولید می کنند. این نوع از ژنراتور ها در توربین های بادی و سایر فناوری های مربوط به انرژی تجدید ناپذیر کاربرد دارند.

اندازه ژنراتور

برای انتخاب یک اندازه مناسب از ژنراتور باید به کل برق مورد نیاز بر حسب کیلووات و کاربرد ژنراتور دقت کرد. نوع تجهیزاتی که از آنها استفاده می کنید در انتخاب اندازه ژنراتور ها مهم می باشد. وسایل هایی که دارای موتور و کمپرسور هستند به توان بیشتری نسبت به سایر وسایل نیاز دارند.

قیمت انواع مختلف ژنراتور هاقیمت انواع مختلف ژنراتور ها

خرید ژنراتور

هنگام خرید با توجه به نیاز خود و کاربرد ژنراتور بهترین مورد را انتخاب و خریداری کنید. قیمت ژنراتور ها با توجه به انواع مختلفی که دارند متفاوت می باشد. هنگام خرید ژنراتور ها به نمایندگی های معتبر مراجعه کنید تا علاوه بر خرید مطمئن گارانتی هم به شما تعلق بگیرد.

سخن پایانی

ژنراتور ها وسیله ای مناسب و بسیار کاربردی در صنعت و انواع مشاغل می باشند. با توجه به اینکه بیشتر مشاغل امروزی به جریان برق نیاز دارند، کاربرد ژنراتور بسیار بالا رفته است. انواع مختلفی از ژنراتور ها تولید و به بازار مصرف عرضه شده اند، هنگام خرید دقت لازم را داشته باشید تا بهترین ژنراتور را با توجه به نیاز خود خریداری کنید.

محصولات مرتبط:

ژنراتور استمفورد چین

ژنراتور لینز ایتالیا

مقالات مرتبط:

برای خرید انواع دیزل ژنراتور به چه نکاتی میبایست توجه کنیم؟

مشخصات کامل و قیمت ژنراتور تک

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط با محصولات
اطلاعات تماس