راد دیزل واردکننده و تامین‌کننده تجهیزات دیزلی

تلفن تماس:

021-58437 ( 30 خط )

Search
Close this search box.

موتور برق گازوئیلی چیست؟

مقدمه:

موتور الکتریکی وسیله­ای بسیار کارآمد است که می­تواند به عنوان منبع پیشرانه در هر وسیله نقلیه زمینی مورد استفاده قرار گیرد. فقط باید به موفقیت قطار برقی و موتور برقی گازوئیلی نگاه کرد تا دریابیم که چنین خودرویی واقعاً توانایی و قدرت بالایی دارد.

موتورهای مدرن در هر اندازه از نظر کارایی در برابر استانداردهای تعیین شده توسط انجمن ملی تولیدکنندگان برق درجه بندی می­شوند. رتبه بندی آنها حداقل کارایی اسمی را بر اساس خروجی تعیین می­کند و برای رسیدن به بازده بهینه که نشان از برتری دارد ، موتور باید حدود 90٪ بازده یا بیشتر داشته باشد. متأسفانه ، سیستم های ذخیره سازی الکتریکی با سهولت و فضا و بازده وزنی سوخت های پایه نفتی مطابقت ندارند و بنابراین جایگزینی موتور بنزینی کار دشواری است.

موتور برقی گازوئیلی:

از مدت ها قبل موتور برق گازوئیلی وسیله ای برای تولید برق محلی برای مناطقی بوده است که با قطعی مکرر یا تجهیزات حساس نیاز به برق مداوم دارند. ژنراتورهای کارآمد در هر دو نوع احتراق داخلی و توربینی وجود دارند. به دلیل مزیت شناخته شده آنها نسبت قدرت به وزن ، یک پارامتر بسیار مهم برای هر وسیله نقلیه در حال حرکت است. این موتورها می تواند تقریباً با هر سوختی کار کنند و هنگام کار با سوخت گازوئیل ، تقریباً 22.7 لیتر در ساعت (6 گالن در ساعت) مصرف می کند.

موتور برق گازوئیلی قدرت مکانیکی موتور را به توان الکتریکی تبدیل می­کند.

طرزکار موتور دیزلی:

اشتعال سوخت گازوئیل پیستون های متصل به یک موتور الکتریکی را هل می­دهد. برق حاصل از آن موتورهای متصل به چرخ های لوکوموتیو را تأمین می­کند. یک موتور برقی گازوئیلی از گرمای تولید شده از فشرده سازی هوا در طول چرخه های بالادست استفاده می­کند تا سوخت را مشتعل کند. دکتر رودلف دیزل این نوع موتورها را طراحی کرده است و در سال 1892 آن را ثبت اختراع کرد.

سوخت گازوئیل در مخزن سوخت ذخیره می­شود و توسط پمپ سوخت برقی به موتور تحویل داده می­شود. سوخت دیزل به دلیل نوسانات کمتر، هزینه کمتر و دردسترس بودن، به سوخت مورد نظر برای استفاده از لوکوموتیو راه آهن تبدیل شده است.

موتور دیزلی جزو اصلی موتور برق گازوئیلی است. این یک موتور احتراق داخلی است که از چندین سیلندر متصل به یک میل لنگ مشترک تشکیل شده است. با فشار زیاد سوخت مشتعل می­شود و پیستون را به سمت پایین هل می­دهد. حرکت پیستون یک میل لنگ را می-چرخاند.

موتور برق گازوئیلی به ژنراتور اصلی متصل است که قدرت مکانیکی موتور را به توان الکتریکی تبدیل می­کند. سپس برق از طریق مدارهای ایجاد شده توسط اجزای مختلف تابلو برق به موتورهای کششی توزیع می­شود.

مهندسان با استفاده از دریچه گاز با کنترل الکتریکی، خروجی لوکوموتیو را کنترل می­کند. با باز شدن، سوخت بیشتری به سیلندرهای موتور تزریق می­شود و باعث افزایش توان مکانیکی آن می­شود. تحریک ژنراتور اصلی افزایش می یابد ، و تولید برق آن افزایش می­یابد.

دکتر رودلف دیزل این نوع موتورها را طراحی کرده است و در سال 1892 آن را ثبت اختراع کرد.

کاربرد موتور برقی دیزلی:

سیستم انتقال قدرت دیزل-الکتریکی در یک موتور برق گازوئیلی در واقع یک سیستم انتقال نیرو برای وسایل نقلیه است که توسط موتورهای دیزلی در حمل و نقل جاده ای، ریلی و دریایی کار می­کنند. سیستم انتقال قدرت دیزل-الکتریکی بر اساس سیستم انتقال قدرت بنزین-برق است، سیستم انتقال قدرت بسیار مشابهی که برای موتورهای بنزینی استفاده می­شود.

انتقال برق دیزل-الکتریکی در راه آهن توسط لوکوموتیوهای دیزلی-الکتریکی و چندین واحد دیزل-الکتریکی استفاده می شود، زیرا موتورهای الکتریکی قادر به تأمین گشتاور کامل در صفر دور در دقیقه هستند. سیستم های دیزل-الکتریکی همچنین در حمل و نقل دریایی، از جمله زیردریایی ها، و در برخی از وسایل نقلیه زمینی استفاده می­شود.

تفاوت موتور برقی و دیزلی:

پیشرانه موتور برقی گازوئیلی که به عنوان موتورهای اصلی به کار می روند. درایو دیزل-الکتریکی فضای کمتری نسبت به موتور دو زمانه متحرک مستقیم دارد که به قسمت عقب اجازه می­دهد باریک­تر باشد و جریان بهتری روی پروانه داشته باشد. نه تنها قطار محرک دیزل الکتریکی سبک­تر از موتور دو زمانه است بلکه وزن آن نیز می­تواند به صورت یکنواخت توزیع شود. همچنین نیازی به ژنراتورهای کمکی نیست.

پیشرانه دیزل الکتریکی (DE) در اوایل دهه 1900 ظهور کرد اما در بیشتر قرن به طاقچه های مخصوص محدود می شد.

قیمت موتور برق گازوئیلی:

موتور برق گازوئیلی با قیمت های بسیار متفاوت در بازار وجود دارد و بسته به اینکه قدرت این موتور چند اسب بخار است و مدل و برند آن چیست متفاوت است. بهتر است موتور دیزلی را از شرکت های تولید کنند داخلی به صورت مستقیم و یا نمایندگی های مجاز برند های خارجی خریداری نمایید.

موتور گازوئیلی تک سیلندر نوعی از موتور برقی دیزلی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط با محصولات
اطلاعات تماس