راد دیزل واردکننده و تامین‌کننده تجهیزات دیزلی

تلفن تماس:

021-58437 ( 30 خط )

Search
Close this search box.

دیزل ژنراتور گازوئیلی

دیزل ژنراتور گازوئیلی دستگاهی است که به منظور تولید برق مورد استفاده قرار می­گیرد. اجزای اصلی دیزل ژنراتور شامل موتور دیزل و آلترناتور یا ژنراتور است که از طریق گازوئیل جریان الکتریسیته را تولید می­کنند. امروزه از دستگاه دیزل ژنراتور در اغلب صنایع کشور استفاده می­شود و درصورت نبود یا کمبود این دستگاه بسیاری از صنایع با مشکل روبرو خواهند شد. لازم به ذکر است که کارایی اصلی دیزل ژنراتور در صنعت برق است و افرادی که در این حوزه فعالیت می­کنند، با این دستگاه آشنایی کافی نیز دارند. دیزل ژنراتور به روش­های مختلفی برق تولید می­کند که یکی از روش های رایج تولید برق توسط این دستگاه از طریق سوخت دیزل انجام می­گیرد. دیزل ژنراتور­ها در ابعاد مختلف تولید و عرضه می­شوند که ابعاد آن­ها توسط توان ظاهری نیز تعیین می­شود. هرچه توان ظاهری یا آمپر دیزل ژنراتور­ها بالاتر باشد، میزان برق مصرفی بیشتری تولید می­کنند.

عناوینی که در ادامه مطلب به آن­ها خواهیم پرداخت، به شرح زیر است:

– نحوه تولید برق توسط دستگاه دیزل ژنراتور

– دستگاه دیزل ژنراتور چه کاربردی دارد؟

–  اجزای کلی دستگاه دیزل ژنراتور

نحوه تولید برق توسط دستگاه دیزل ژنراتور گازوئیلی

 

 دیزل ژنراتور­ها انواع گوناگونی دارند و به همین جهت تولید برق توسط این دستگاه­ها به روش­های مختلفی انجام می­شود.
دیزل ژنراتور­ها انواع گوناگونی دارند و به همین جهت تولید برق توسط این دستگاه­ها به روش­های مختلفی انجام می­شود.

 

موتور دیزل با یک جرقه کوچک و فشرده سازی هوای درون سیلندر شروع به حرکت می­کند. حرکت موتور دیزل وابسته به سوخت دیزل یا گازوئیل است و بدون گازوئیل عملا موتور حرکت نمی­کند. آلترناتور در دیزل ژنراتور وظیفه دیگری را انجام می­دهد و بیشترین نقش را در تولید جریان برق ایفا می­کند. درون دستگاه دیزل ژنراتور گازوئیلی تعداد زیادی سیم پیچ وجود دارد که از چرخش این سیم پیچ­ها در ابتدا جریان مغناطیسی بوجود آمده و سپس تبدیل به جریان الکتریسیته یا برق می­شوند. در دستگاه دیزل ژنراتور، آلترناتور انرژی مکانیکی را به الکتریکی تبدیل می­کند و به صورت غیر مستقیم موجب تولید جریان برق می­شود. به بیان ساده­تر حرکت چرخشی توسط موتور دیزل انجام می­شود و ژنراتور حرکت چرخشی یا همان انرژی مکانیکی را به برق نیز تبدیل می­کند.

موتور دیزل گازوئیل یا سوخت دیزل را به انرژی مکانیکی تبدیل می­کند و از این طریق انرژی لازم برای بخش ژنراتور نیز تامین می­شود. سپس ژنراتور انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریسیته تبدیل کرده و از طریق سیم پیچ­های دستگاه، جریان برق به محیط انتقال پیدا می­کند. به ­طور خلاصه تولید جریان برق طی احتراق گازوئیل و با تبدیل جریان مکانیکی به جریان الکتریسیته صورت می­گیرد.

موتور دیزل تامین­کننده انرژی مکانیکی ژنراتور است و درصورت احتراق داخلی شروع به حرکت می­کند.  
موتور دیزل تامین­کننده انرژی مکانیکی ژنراتور است و درصورت احتراق داخلی شروع به حرکت می­کند.

 

دیزل ژنراتور گازوئیلی چه کاربردی دارد؟

دیزل ژنراتور در صنایع مختلف کشور از جمله صنعت برق کارایی بسیار فراوانی دارد و تا حد زیادی تولید برق در کشورمان توسط این دستگاه­ها انجام می­گیرد. اغلب افراد دستگاه دیزل ژنراتور را با نام برق اضطراری می­شناسند و یکی از کاربرد ­های اصلی این دستگاه در مواقعی است که برق شهری با مشکل و کمبود مواجه می­شود. نحوه کار بسیاری از صنایع به گونه­ای است که دائما با جریان برق سر ­­و کار دارند و درصورت قطعی برق با مشکلات فراوانی مواجه می­شوند. دیزل ژنراتور گازوئیلی در مواقع اضطراری به صورت خودکار برق تولید می­کند و به همین جهت برای ثبات جریان برق در اغلب صنایع مورد استفاده قرار می­گیرد. برخی مناطق در کشورمان از وجود جریان اصلی برق بی بهره هستند و تولید برق در این مناطق توسط دستگاه­های دیزل ژنراتور انجام می­شود. صنایع مهندسی و عمرانی، صنایع کشتیرانی، صنایع نفت و گاز، استخراج معادن و … از جمله مواردی است که دستگاه دیزل ژنراتور کاربرد فراوانی دارند.

به طور کلی کارایی اصلی دستگاه دیزل ژنراتور در مکان­هایی است که به شکل مستقیم به سیستم برق رسانی متصل نیستند و منبع تغذیه برق درصورت قطع جریان الکتریسیته به شمار می­روند. از دیگر کاربرد دیزل ژنراتور می­توان به مواردی مانند تامین برق اضافی شبکه­های برق رسانی و انتقال برق به این شبکه­ها نیز اشاره کرد. نیروی حرکتی اغلب وسایل نقلیه بزرگ مانند کشتی و قطار از طریق دیزل ژنراتور گازوئیلی تامین می­شود و فقط به منظور تامین برق اماکن کارایی ندارد.

دیزل ژنراتور مستقیما به شبکه برق متصل نیست و این دستگاه تولید جریان الکتریسیته را بصورت مستقل انجام می­دهد.
دیزل ژنراتور مستقیما به شبکه برق متصل نیست و این دستگاه تولید جریان الکتریسیته را بصورت مستقل انجام می­دهد.

اجزا

دو قسمت اصلی دستگاه دیزل ژنراتور شامل موتور دیزل و دینام است که نقش مهمی را در تولید برق برعهده دارند.
دو قسمت اصلی دستگاه دیزل ژنراتور شامل موتور دیزل و دینام است که نقش مهمی را در تولید برق برعهده دارند.

 

به طور کلی اجزای دیزل ژنراتور شامل موارد زیر است:

* موتور دیزل:

نقش اصلی را در تبدیل سوخت دیزل به انرژی مکانیکی برعهده دارد

* ژنراتور یا آلترناتور:

تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریسیته یا همان تولید برق

* فیلتر هوا:

فشرده سازی هوای درون سیلندر و پاکسازی هوای درون آلترناتور

* فیلتر سوخت و روغن:

پاکسازی روغن و سوخت موتور دیزل

* رگولاتور ولتاژ:

تنظیم ولتاژ و کنترل نوسانات برق

* سیستم­های خنک­کننده:

باتوجه به حرکت مداوم موتور دیزل ژنراتور گازوئیلی و تبدیل سوخت به انرژی مکانیکی، سیستم های خنک­کننده از داغ شدن دستگاه جلوگیری می­کنند و انرژی گرمایی ژنراتور را به محیط بیرون انتقال می­دهند.

* سیستم سوخت رسانی:

این سیستم در دستگاه دیزل ژنراتور از بخش­هایی شامل:

سیستم هشدار، صافی، لوله­های تهویه برای مخزن سوخت، لوله­های تزریق­کننده سوخت و … تشکیل شده است. به طور کلی سیستم سوخت رسانی دستگاه دیزل ژنراتور از چندین مخزن سوخت با ابعاد مختلف تشکیل شده است که به شکل مستقیم به ژنراتور متصل می­شود. درواقع مخزن­ها، سوخت فسیلی یا گازوئیل را مستقیما به بخش ژنراتور انتقال می­دهند و بخش ژنراتور به همراه موتور دیزل جریان برق را تولید می­کنند. لوله­های مخزن سوخت وظیفه تصفیه هوا هنگام تزریق سوخت به دستگاه و لوله­های تزریق­کننده سوخت هم کار انتقال گازوئیل به درون دیزل ژنراتور گازوئیلی را برعهده دارند.

به طور کلی نحوه کارکرد موتور دیزلی با موتورهای بنزینی متفاوت است و هرکدام کارایی مخصوص به خود را دارند. میزان مصرف سوخت موتور دستگاه دیزل ژنراتور در مقایسه با دستگاه­های دیگر بسیار کمتر است و به همین جهت آلودگی کمتری نیز ایجاد می­کنند. همچنین استفاده از دیزل ژنراتور گازوئیلی برای مصرف­کنندگان به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه­تر است و خریداران این دستگاه­ها را با شرایط مناسب می­توانند تهیه کنند. از دیگر مزایا دستگاه­های دیزل ژنراتور میتوان به مقاومت بالای آن­ها اشاره کرد. همچنین دیزل ژنراتور بسیار بادوام است و مصرف کنندگان می­توانند چندین سال از این دستگاه­ها استفاده لازم را ببرند.

محصولات مرتبط :

خدمات مرتبط :

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط با محصولات
اطلاعات تماس