انواع مختلف دیزل ژنراتور

از صفحه فارادی تا قیمت دیزل ژنراتور کارکرده

دیزل ژنراتور چیست؟

دیزل ژنراتور وسیله ترکیبی از یک موتور دیزل و یک ژنراتور الکتریکی است؛ در اکثر آن ‌ها ژنراتور الکتریکی آلترناتور بوده و به دلیل تفاوت در اجزای آلترناتور، میزان انرژی تولیدی آن ‌ها متفاوت است.

انواع مختلف دیزل ژنراتور

انواع مختلف دیزل ژنراتور

تاریخچه‌ی دیزل ژنراتور

اولین بار فارادی، فیزیکدان معروف، در قرن ۱۹ میلادی برای تولید انرژی الکتریکی با استفاده از القای مغناطیسی، به طراحی دستگاهی پرداخت که در آن زمان به صفحه فارادی معروف بود. با گذشت زمان و کشف بیشتر قوانین الکتریسیته و مغناطیس، دانشمندان موفق به ساخت دیزل ژنراتورها شدند و همچنان پژوهش ها برای توسعه آن ادامه داشت. کار اصلی دیزل ژنراتور، تولید انرژی الکتریکی از انرژی سوخت موجود در دیزل، می ‌باشد.

صفحه‌ی فارادی: این دستگاه از یک صفحه‌ مسی و یک آهنربای نعلی تشکیل شده است. چرخیدن صفحه‌ی مسی بین آهن‌ربا باعث القای مغناطیسی و در نهایت تولید ولتاژ‌ می ‌شود. این دستگاه بازده کنی داشت و اکثر انرژی را به صورت گرما از دست می ‌داد.

صفحه فارادی

صفحه فارادی چیست

آلترناتور؛ یکی از اجزای تشکیل دهنده دیزل‌ژنراتور

آلترناتور یکی از اجزای اصلیِ اکثر دیزل ژنراتورها بوده و از دو بخش استاتور و روتور تشکیل شده است. استاتور شامل سیم های مسی است که به قسمت خارجی آلترناتور متصل شده اند و روتور از سیم پیچ هایی با هسته آهنی تشکیل شده که به میل لنگ متصل هستند.

اجرا تشکیل دهنده آلترناتور

اجرا تشکیل دهنده آلترناتور

 کاربرد دیزل‌ژنراتور چیست؟

این وسیله عمدتا برای مکان هایی که به شبکه برق متصل نیستند و یا هنگام قطع اتصال شبکه، به عنوان منبع تغذیه استفاده می‌شود قابل استفاده اند. در موارد تخصصی تر می‌ توان برای تامین برق اضافی یا ارسال برق به شبکه برق رسانی نیز از آن استفاده نمود. با توجه به اهمیت برق در زندگی امروزه، دستگاه مورد نظر علاوه بر مراکز صنعتی، در ادارات و منازل هم دیده می‌شود. هنگام خرید این دستگاه پیش از هر چیز به بررسی مشخصات فنی آن بپردازید و ولتاژ تولیدی آن را با ولتاژ مصرفی خود تطبیق دهید.

دیزل ژنراتور چگونه عمل ‌می‌کند؟

این دستگاه برای تولید انرژی الکتریسیته، فرایند نسبتا پیچیده ‌ای را سپری می‌کند. دیزل ژنراتور موتور سوخت موجود در دیزل را جهت چرخاندن میل‌ لنگ به انرژی مکانیکی تبدیل می‌ کند؛ انرژی از طریق احتراق به میل لنگ منتقل شده و برای آلترناتول انرژی مکانیکی تولید می ‌شود. در آلترناتور، روتور با ایجاد میدان مغناطیسی از طریق سیم‌ پیچ های موجود، ولتاژ تولید می ‌کند و ولتاژ تولید شده از طریق سیم هایی به بورد می‌ رسد. بعضی از آن ها برای تنظیم ولتاژ سوییچ هایی دارند که اگر جریان بیش از حد مجاز باشد، مدارشکن سیستم را متوقف می ‌کند و اینگونه اجزای ژنراتور از آسیب احتمالی ناشی از تغییرات ولتاژ در امان خواهند بود.

خرید دیزل‌ژنراتور

دستگاه مورد نظر در شماری از کمپانی های داخل و خارج از ایران تولید می ‌شوند که برخی از لحاظ کیفیت نسبت به بقیه برتری دارند. شما متناسب با شرایط و معیار‌های مد نظر خود می‌توانید یکی را انتخاب کرده و خریداری کنید. تک ‌فاز یا سه فاز بودن، موارد مصرف، میزان توان برحسب کیلووات و نوع کاربری تامین برق اضطراری یا دائمی از مواردی هستند که باید هنگام خرید دستگاه به آن توجه شود؛ بررسی پیکربندی آن نیز به انتخاب صحیح شما کمک خواهد کرد.

خرید دیزل ژنراتور دست دوم

با توجه به شرایط اقتصادی دشوار و ارزان تر بودن وسایل دست دوم (کارکرده) نسبت به نو، خرید وسایل دست دوم نسبت به قبل افزایش یافته است و دیزل ژنرانور از این قاعده مستثنا نیست. برای دستگاه‌ های کارکرده به دلیل عدم وجود ضمانت نامه (گارانتی)، دقت بیشتری لازم است. ضمن توجه به نکات زیر هنگام خرید دیزل ژنراتور کار‌کرده، از سلامت فنی و فیزیکی دستگاه اطمینان حاصل کنید.

  • کمپانی سازنده دستگاه را بررسی کنید.
  • از سلامت تمام قطعات آن مطمئن شوید.
  • از طریق برد کنترل نصب شده روی دستگاه، کارکرد آن را کنترل کنید.
  • رنگ بدنه‌ی دستگاه را با دقت کنترل کنید؛ این موضوع در اصالت آن مؤثر است.
  • زمان آخرین تعمیر آن‌ را جویا شوید…
  • سوابق کاری دستگاه را مورد توجه قرار دهید زیرا کارکرد زیاد موجب فرسایش بیش از حد قطعات آن شده و تأثیر چشمگیری در کارکرد دارد و بازده را کاهش می‌دهد.

کلام آخر

با توجه به تفاوت زیاد در قیمت دیزل ژنراتورر کار کرده و نو، خرید دست دومِ آن می‌تواند به صرفه باشد اما درصورتی که خریدار نهایت دقت را در خرید خود به کار گیرد و انتخاب صحیحی داشته باشد. راد دیزل، وارد کننده و تامین کننده تجهیزات دیزلی، با دارا بودن انواع دیزل ژنراتورهای دست دوم آماده ارائه و خدمات رسانی به شما مشتریان گرامی است.

محصولات مرتبط:

دیزل ژنراتور ۵۰ کاوا بنز

مقالات مرتبط:

رنج دیزل ژنراتور

 

اینستاگرام ما رادنبال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *