سوپاپ موتور ژنراتور

وظیفه سوپاپ خارج کردن دود و بازکردن مجرای سیلندر است که هوا به‌راحتی درون موتور انتقال پیدا کند. سوپاپ‌ها در موتور از جمله قطعاتی هستند که اگر نباشند موتور روشن نمی­شود. سوپاپ با توجه به قدرت و توان موتور کار می­کند؛ بنابراین انواع مختلفی از آن­ها وجود دارد. در ادامه قصد داریم شما را با این تجهیزات مدرن آشنا کنیم.

وظیفه سوپاپ موتور ژنراتور

موتورهای‌دیزل دارای یک موتور اصلی هستند که وظیفه­‌شان تولید برق است؛ این موتورها تعدادی سوپاپ هوا و دود دارند که روی سر‌سیلندر نصب می­‌شود. سوپاپ موتور به‌صورت کلی وظیفه انتقال و جابجایی هوا، سوخت و دود را دارد.

این سوپاپ‌ها باز و بسته شدن راه سیلندر، ورود هوا به محفظه احتراق و خروج دود از دریچه‌های سرسیلندر را کنترل می­کند. اگر سوپاپ موتور ژنراتور وجود نداشته باشد یا دارای خرابی و فرسودگی باشد باعث خفه شدن موتور می­شود. به‌همین سبب وجود این قطعات در موتور ژنراتور بسیار مهم تلقی می‌شود. در ادامه با نحوه عملکرد این قطعه آشنا خواهیم شد.

عملکرد سوپاپ‌ها در موتور

احتراق درون سیلندرها از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در موتور بیفتد و باید از آن جلوگیری کرد. برای این کار، سیلندرها نیازمند یک فضای غیرقابل نفوذ هستند که سوپاپ موتور ژنراتور با زمان بندی مناسب و کنترل حرکت و باز و بسته کردن دریچه‌ها این کار را انجام می­دهند.

سوپاپ یک قطعه فلزی است و شکلی قارچی مانند دارد که مقاومت بسیار زیادی در برابر حرارت و فرسایش دارد. بخش قارچی آن روی سیلندر قرار گرفته و به وسیله انگشتی بالا و پایین می­شود و موجب کنترل محفظه سیالات می­شود. همچنین بخش کفی در محفظه احتراق قرار می­گیرد و تمام فشار و حرارت را متحمل می­شود؛ بنابراین سوپاپ موتور باید مقاومت لازم در برابر حرارت و ضربات را داشته باشد و به‌راحتی دچار ساییدگی نشود.

سوپاپ دود در شرایط سختی قرار دارد و باید به‌طور منظم تعمیر شود. به همین دلیل گاهی یک قفس جدا برای این سوپاپ در نظر گرفته می­شود که هنگام تعویض آن نیاز به خارج کردن سرسیلندر نباشد. اما برای سوپاپ هوا این محدودیت وجود ندارد.

 

سوپاپ موتور قارچی شکل

 

انواع سوپاپ موتور را بشناسید

بصورت کلی دو نوع سوپاپ موتور وجود دارد که یکی سوپاپ هواست که وظیفه ورود هوا را برعهده دارد. دیگری سوپاپ دود است که برای خروج دود تعبیه شده و دارای حرارت و دمای بیشتری است. باز و بسته شدن سوپاپ‌ها در اصل با حرکت پیستون هماهنگ است و زمان‌بندی آن به ­عهده قطعه‌ای به نام میل بادامک است که هماهنگ با پیستون کار می­کند. جنس سوپاپ موتور ژنراتور به دلیل اینکه همیشه در معرض دمای بالا قرار دارند و ممکن است به‌مرور زمان دچار پوسیدگی، فرسودگی و شکستگی شود از آلیاژ قوی فولاد است.

روی ساقه سوپاپ دو فنر وجود دارد که به وسیله یک نگهدارنده به انتهای سوپاپ وصل شده است. نقش فنر سوپاپ این است که از هرگونه نشتی در زمان تراکم جلوگیری ­کند. یکی از نکات مهم اندازه سطح باز شدن سوپاپ ها است. باید سطح باز شدن سوپاپ موتور به اندازه‌ای باشد که دود حاصل از احتراق به‌راحتی خارج شود. یک طراحی متقارن و متناسب می­تواند باعث بهبود استحکام سرسیلندر شود.

معمولا خرابی سوپاپ‌ها در موتور به چند دلیل اتفاق میفتد که یکی از رایج‌ترین آن­ها زنگ‌زدگی و فرسودگی در اثر فشار و حرارت زیاد است. همچنین به دلیل تنظیم نبودن فشار و هوا، استفاده نکردن از روغن موتور مناسب یا دیر تعویض کردن آن و عواملی مانند پاره شدن تسمه تایم می­تواند باعث خرابی شود که این خرابی با صدای خشکی و کاهش کیفیت موتور همراه است.

در نهایت سوپاپهای موتور از جمله قطعات اصلی و حیاتی در موتور است که عدم وجود آن در موتور موجب می­شود موتور توانایی روشن شدن نداشته باشد.

آشنایی با سوپاپ موتور

 

زمان بندی و اجزای سوپاپ

سوپاپ که شامل یک صفحه فلزی و یک میله متصل بوده دارای بخش های متفاوتی است؛ از جمله سرسوپاپ، خار نگهدارنده، ساق سوپاپ، مخروطی، نشیمنگاه و وجه.

زمان بندی سوپاپ‌ها بسیار مهم است و باید در زمان مناسب هوا را وارد سیلند کنند و پس از آن در زمان احتراق و تراکم کاملا بسته بمانند. بالا و پایین رفتن سوپاپ موتور با بالا و پایین رفتن پیستون‌ها هماهنگ است؛ بنابراین میل بادامک و میل لنگ در ارتباط ثابت با پیستون این کار را انجام می­دهند.

سایز بندی سوپاپ موتور

 

به صورت کلی سیستم خودروها بر همین اساس است و نسبتا نیز مطلوب می­باشد؛ اما امروزه با پیشرفت صنعت موتورسازی به محدود بودن این سیستم پی برده‌اند؛ به عنوان مثال در دور موتور بالا در سینلدر وقتی پیستون به پایین‌ترین نقطه کورس خود می­رسد، سوپاپ هوا بسته می­شود. در نتیجه پیش از وارد شدن میزان مناسبی از سوخت و هوا به درون محفظه احتراق، سوپاپ موتور ژنراتور بسته می­شود. بنابراین سیستم هوشمندتر سوپاپ های مدرن می­تواند بدون توجه به پیستون مقدار زمان بیشتری باز بماند.

 

 محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *