تولید برق توسط دیزل ژنراتور

معرفی اجزای دیزل ژنراتور

احتمالا برای شما پیش آمده در یک مکانی نیاز به دستگاهی برای تولید برق داشته باشید، دیزل ژنراتور این امکان را برایتان فراهم خواهد کرد و اجزای دیزل ژنراتور با همکاری یکدیگر انرژی حاصل از سوخت را تبدیل به انرژی الکتریکی می کنند.

دیزل ژنراتور چیست و چه کاربردی دارد؟

دیزل ژنراتور ها در مکان های مختلفی کاربرد دارند، بسیاری از پروژه های عمرانی و ساختمانی برای پیشرفت روند کاری خود نیازمند دستگاه هایی همچون دیزل هستند تا بتوانند برق مورد نیاز را تامین کنند. تقریبا اجزای دیزل ژنراتور در همه انواع آن یکسان می باشد و تنها با توجه به قدرت موتور می توان بین آن ها تفاوت ایجاد کرد.

همچنین از این دستگاه برای برق اضطراری بیمارستان ها استفاده شده و در زمان قطعی برق با راه اندازی دیزل ژنراتور جان بسیاری از انسان ها نجات داده می شود. اندازه این دستگاه متفاوت بوده و هر کدام با توجه به قدرت و کارکردی که دارند می توانند  سایز های مختلفی داشته باشند.

دیزل ژنراتور برای پیشرفت روند فعالیت های عمرانی

دیزل ژنراتور برای پیشرفت روند فعالیت های عمرانی

اجزای دیزل ژنراتور

اجزای دیزل ژنراتور شامل 9 قطعه می باشد که هر کدام با توجه به برنامه ای که به آن ها داده شده است کارکرد مختلفی داشته و در نهایت باعث تولید انرژی الکتریکی لازم می شوند. اگر یکی از این جزء ها کارایی خود را به خوبی انجام ندهند در کارکرد دستگاه اختلال ایجاد می گردد.

موتور دیزل ژنراتور

موتور یکی از مهم ترین جز های داخل این دستگاه می باشد و به عنوان منبع اصلی تولید برق یاد می شود‌. ابعاد و اندازه موتور در هر یک از دیزل ژنراتور ها متفاوت بوده و بستگی به قدرت دستگاه نیز دارد. هر چقدر توان دستگاه برای تولید انرژی الکتریکی بیشتر باشد مسلما اندازه موتور بزرگ تر خواهد شد تا بتواند نیروی لازم را برای دستگاه تامین کند.

تولید دیزل ژنراتور در ابعاد مختلف

تولید دیزل ژنراتور در ابعاد مختلف

دینام دیزل ژنراتور

یکی از اجزای دیزل ژنراتور دینام می باشد که کارایی بسیار مهمی در این وسیله بر عهده دارد. دینام خود از جز های مختلفی همچون روتور و استاتور تشکیل شده است که به همکاری یکدیگر می توانند عملکرد دینام را تکمیل نمایند.

همانطور که گفته شد انرژی توسط موتور به وجود می آید، دینام از این انرژی برای راه اندازی و به حرکت دراوردن روتور استفاده می کنند.

روتور هنگامی که به دور خود می چرخد باعث ایجاد جریانی مغناطیسی در اطراف استاتور می شود. همه ی این فعالیت ها دست به دست هم خواهند داد تا انرژی دایمی در دستگاه جریان داشته باشد.

سوخت رسانی دیزل ژنراتور

سیستم سوخت از اجزای دیزل ژنراتور به حساب می آید و نبود آن باعث اختلال در دستگاه می شود.

هر وسیله ای نیازمند یک سوخت رسانی مناسب برای تولید انرژی می باشد، سیستم سوخت رسانی دیزل ژنراتور به گونه ای طراحی شده است که سوخت لازم توسط لوله هایی به موتور رسانده می شود.

هر دیزل ژنراتور با توجه به عملکرد خود سیستم سوخت رسانی متفاوتی داشته ، به عنوان مثال در دیزل های بزرگ دستگاه سوخت به صورت جداگانه تعبیه شده است. در دیزل های بی صدا مخزن های سوخت رسانی به روی دیزل نصب می شوند.

اگزوز و خنک کننده

از اجزای دیزل ژنراتور می توان به خنک کننده اشاره کرد، این جز می تواند گرمای ناشی از فعالیت موتور و دینام را خنثی کند. همچنین موتور در هنگام فعالیت گاز هایی تولید می کند که توسط اگزوز خارج می شود.

کنترل کننده ولتاژ

هر دستگاه نیازمند یک ولتاژ ثابت می باشد، این قطعه می تواند ولتاژ را یکسان نگه داشته تا عملکرد دیزل مختل نشود.

شارژ کننده باطری

دیزل ژنراتور شامل یک موتور کوچک می باشد که گاهی به کمک موتور اصلی می شتابد، این موتور با باطری فعالیت می کند بنابرین نیازمند یک وسیله برای شارژ کردن خواهد بود.

روغن کاری

روغن کاری باعث می شود اجزای دیزل ژنراتور بدون سابیده شدن فعالیت خود را به درستی انجام دهند.

محفظه نگه داری دیزل

اجزای تشکیل دهنده دیزل در یک محفظه نگه داری می شوند.

اجزای تشکیل دهنده دیزل در یک محفظه نگه داری می شوند.

هر دیزلی دارای یک قاب نگهداری می باشد که تمامی قطعات به روی آن نصب می شوند. بعضی از انواع دیزل ها به صورت قابی کاملا پوشیده هستند تا در برابر آب و غیره محافظت شوند.

پنل کنترل

در این قسمت دکمه های برای راه اندازی دستگاه تعبیه شده است و شما می توانید فعالیت دستگاه را از این طریق کنترل نمایید.

 

محصولات مرتبط:

دیزل ژنراتور کامینز

دیزل ژنراتور پرکینز انگلستان

 

مقالات مرتبط:

برای خرید انواع دیزل ژنراتور به چه نکاتی میبایست توجه کنیم؟

معرفی تمام اجزای دیزل ژنراتور به همراه قیمت این دستگاه

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *