راد دیزل واردکننده و تامین‌کننده تجهیزات دیزلی

تلفن تماس:

021-58437 ( 30 خط )

Search
Close this search box.

موتور برق تک فاز یا برق سه فاز چه تفاوتی دارند؟ موتور برق تک فاز یا سه فاز را بخریم؟

موتور برق تک فاز یا سه فاز

هرگاه بحث در مورد برق و موتور های الکتریکی و یا صنایع وابسته به برق در میان باشد، غیر ممکن است که از دو موتور برق تک فاز و سه فاز صحبتی به میان نیاید. بیشتر خریداران در هنگام خرید موتور های برق با این مسئله سروکار دارند که کدام بهتر است و خرید کدام موتور برق به صرفه تر می باشد؟ در واقع در مورد این موتور های برق یک سری ابهامات و سردرگمی هایی وجود دارد، مثلاً موتور برق تک فاز یا سه فاز را خریداری کنیم؟

در واقع در مورد این موضوع باید گفت که خرید هر کدام از آنها بسته به محیطی که از موتور برق می خواهید استفاده کنید، دارد. البته برای فهمیدن این  که کدام یک بهتر است باید ابتدا اطلاعات لازم در مورد آن دو را داشته باشید. و سپس آنها را با یکدیگر مقایسه کنید که در متن زیر تمام این کارها انجام شده است.

انواع موتور برقانواع موتور برق

موتور برق تک فاز یا برق سه فاز چه تفاوتی دارند؟

 مختلف بودن این دو به دلیل وجود موتوربرق های متفاوت و برق متناوبی است که در صنایع و مصارف خانگی کاربرد دارند. و به همین دلیل با وجود این که برق تک فاز و سه فاز از یک نوع هستند اما تفاوت‌ هایی دارند. سوال اصلی این است که تفاوت موتور برق تک فاز یا سه فاز در چیست؟ به صورت خلاصه باید گفت که یک سری ویژگی هایی در هر کدام از این موتور ها وجود دارد که دیگری از آن بی بهره است.

 قبل از آشنا شدن با این تفاوت ها بهتر است با موتور برق ها آشنا شوید؛

  • برق تک فاز یا متناوب در پریز های خانگی وجود دارد که جریانی از برق متناوب است. و جریان الکتریسیته را به صورت تناوبی یا فرکانس خاص به وسیله شما ارسال می ‌کند. اگر به وسایل برقی دقت کرده باشید می بینید که برق متناوب آنها ۲۲۰ ولت است، در واقع در کشور ما استاندارد این جریان ۲۲۰ ولت می باشد.
  • برق سه فاز همانطور که از نامش مشخص است دارای سه عدد فاز است که توسط کنداکتور به سیستم ها وارد می شود. در هر کدام از فاز ها نسبت به دیگری ۱۲۰ درجه اختلاف فاز وجود دارد.

اطلاعاتی در مورد برق تک فاز و سه فاز

 در برق تکفاز به دلیل وجود برق متناوب و با توجه به اندازه فرکانس همیشه شاهد قطع و وصل بودن جریان برق می باشیم. بنابراین چه عواملی باعث جدا شدن موتور برق تک فاز یا سه فاز می شود؟ با توجه به توضیح بالا، مثلاً در یک برق تک فاز ۲۲۰ ولت همراه با فرکانس ۵۰ هرتز در هر یک ثانیه ۵۰ بار جریان برق قطع و وصل خواهد شد. یعنی دستگاه برقی شما  همواره در حال خاموش روشن شدن می باشد. که با توجه به این موضوع می توان نتیجه گرفت که اگر این کار در دفعات زیاد تکرار شود موجب آسیب رساندن به وسیله می شود.

در برق سه فاز تفاوت اصلی وجود اختلافات ۱۲۰ درجه ای در هر کدام از فاز ها می ‌باشد. که در نتیجه جریان برق اگر در یکی از فاز ها صفر باشد فاز دیگری می تواند آن را جبران کند. این اختلافات ۱۲۰ درجه ای در سه فاز همواره برقرار است که به همین علت هیچگاه قطعی برقی در آن وجود نخواهد داشت.

معرفی موتور های برقیمعرفی موتور های برقی

موتور برق تک فاز یا سه فاز را بخریم؟

در موتور برق تکفاز شما فقط می توانید یک فاز برای خروجی را دریافت کنید. البته در هر دو مدل نیرویی که تولید می ‌شود یکی است، اما اینکه به چه نحوی به شما رسانده شود متفاوت است‌. موتور برق تکفاز تنها یک فاز را تولید می ‌کند که این فاز دائماً در حال قطع و وصل شدن می باشد در حالی که برق سه فاز هیچگاه قطع نمی شود و فاز های آن همیشه یکدیگر را پشتیبانی می کنند.

قیمت موتور برققیمت موتور برق

سخن پایانی

موتور برق در انواع مختلف تولید می شود که شامل تکفاز و سه فاز است. این دو موتور برق را همیشه با هم مقایسه می ‌کنند که در مورد موتور برق تک فاز یا سه فاز  گفته می‌ شود، موتور برق سه فاز ویژگی های برتری را دارد. البته در این نوع موتور برق نیز معایبی وجود دارد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط با محصولات
اطلاعات تماس