قیمت ژنراتور کوچک

ژنراتور

قطعه ای که انرژی مکانیکی را تبدیل به انرژی الکتریسته و یا برق می کند، ژنراتور می گویند.این قطعه درابعاد، اندازه و قیمت های مختلفی (در این مقاله به بررسی  قیمت ژنراتور کوچک خواهیم پرداخت) در بازار موجود می باشد. درواقع این قطعه به صورت واقعی برق تولید نمی کند، انرژی الکتریسته خارج شده از آن  فرایند تبدیل انرژی مکانیکی ورودی به بار الکتریکی و به حرکت در آوردن این بارها در سیم پیچ و ایجاد جریان برق می باشد. به بیان واضح تر باعث تداوم(شارژ) جریان برق می باشد.(به طور مثال پمپ آب، آب تولید نمی کند ولی باعث تداوم جریان آب می شود)

 

یک تصویر از ژنراتور کوچک

 

 

ژنراتور از چه قسمت هایی ساخته شده؟

همان طور که در قسمت قبل گفته شده ژنراتورها انواع و ابعاد مختلفی دارند که قیمت آن ها هم با توجه به همین گستردگی که دارند متغیّر است، ولی قسمت های اصلی این قطعه همه باهم یکسان است،درادامه مطلب قصد بررسی قسمت اصلی این قطعه و میزان بهره وری و قیمت آن ها را داریم.

                      

 

یک ژنراتوردست ساز کوچک

 

1 ـ  موتور برق

در همه انواع ژنراتور موتور عامل اصلی تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی و یا برق می باشد.اندازه موتور نسبت مستقیمی با توان خروجی انرژی الکتریکی از قطعه را دارد ، یعنی هرچه موتور بزرگ تر توان خروجی نیز بزرگ تر است.(پس از یک ژنراتورکوچک نباید توقع خروجی برق زیادی داشته باشیم.)

موتور چون قسمت اصلی این قطعه می باشد پس می تواند تاثیر قابل توجهی در قیمت ژنراتور کوچک داشته باشد،پس به نکات زیر برای شناخت موتور ژنراتور دقت کنید:

نوع سوخت: معمولا ژنراتورهای کوچک که موضوع اصلی بحث هستند، با سوخت گازوییل کار می کنند که سوختی ارزان ولی با آلودگی زیاد است. اما انواع بزرگ تر این قطعه که موتور بزرگ تری نیز دارند سوخت هایی مانند؛ پروپان، گاز پروپان و گاز طبیعی دارند. لازم است ذکر کنم که انواع کوچک این قطعه با توجه به نوع سوختی که دارند و ارزان بودن این نوع سوخت به صرفه ترند، اما شما باید برای انتخاب مبنا را بر اساس میزان خروجی برقی که لازم دارید بگذارید.

                       

 

در این تصویر موتور ژنراتور قابل روییت است

 

2ـ چه نوع موتور برق بهتره برای ژنراتور؟

حتما در هنگام خرید ژنراتور کوچک به این نکته توجه کنید که نوع موتور آن ohv است یا غیر ohv، موتور ohv هم گران تر است و هم مزیت های بیش تری نسبت به نوع دیگرآن دارد، مانند:

 1. طراحی بهتر
 2. آلودگی کمتر(دود کمتری دارد)
 3. دوام و ماندگاری بیش تری دارد.
 4. کار با این نوع موتور راحت تر است
 5. فرایند ساده تری برای تولید الکتریسته طی می کند.

قیمت ژنراتور کوچکی که موتور غیر ohv دارد کمتر است.اگر بودجه شما برای خرید کم است بهتر است این مدل را انتخاب کنید.

3 ـ پوشش سیلندر موتور ژنراتور کوچک (CIS)

موتور ژنراتور کوچک ohv معمولا پوشش سیلندر با دوام تری دارد، و این امر باعث می شود بتوان طولانی مدت و بدون ساییدگی و پارگی از آن استفاده کرد.

این ویژگی ها تاثیر زیادی درمیزان هزینه ای که می خواهید برا خرید ژنراتور بکنید ندارد، اما می توان با در نظر گرفتن آن در هنگام خرید  به مدت طولانی و با دوام بیش تری ازآن استفاده کرد.

4ـ وظیفه تولید برق به عهده کدام قطعه است؟

نام دیگر این قطعه  الترناتور می باشد. این قطعه خودش از کنار هم قرار گرفتن قطعات مختلفی ساخته شده که بعضی از این قطعات متحرک و تعدادی ثابت هستند. در واقع این الترناتور دارای هم میدان الکتریکی است وهم میدان مغناطیسی. الترناتور دارای قطعات مختلفی است که به شرح زیر می باشد:

استانور:

این قطعه در الترناتور ثابت می باشد و روی یک هسته ای به جنس آهن قرار گرفته است.

روتور:

این قطعه در الترناتور متحرک است و می تواند میدان الکتریکی را به سه طریق تولید کند:

از طریق القا:

این روش فقط در ژنراتور های بزرگ کاربرد دارد، کارایی در انواع دیگر آن ندارد.

از طریق مغناطیس پایا:

در قسمت های کوچک و جزیی الترناتور معمولا اتفاق می افتد.

از طریق محرک: محرکی با جریان مستقیم DC و به وسیله یک منبع کوچک.

برای بررسی الکترناتور به نکات زیر وجه کنید:

مکان فلزی:

مکان پلاستیکی با توجه به جنسش با گذر زمان ممکن است دچار ساییدگی شود و شکلش تغییر کند و این تغییر موجب ایجاد خسارت برای موتور(الترناتور) می شود. شایان ذکر است که ساییش این قطعه برای فردی که با دستگاه کار می کند نیز ممکن است خطر افرین باشد.پس بهتر است الکترناتور مکان فلزی داشته باشد، ممکن است  قیمت ژنراتور کوچک با مکان فلزی گران ترنسبت به نوع مکان پلاستیکی باشد اما ایمن تر است و دوام بیش تری دارد.

بلبیرینگ برق:

الکترناتور دارای بلبیرینگ دوام بهتری در مقابل الکترناتوری با نیدل بیرنیگ است ولی از نظر ایجاد تفاوت درمیزان هزینه برای خرید زیاد نقش مهمی ندارد.

جاروبک:

الکترناتور بدون جاروبک به صرفه تر است از نظر قیمت و نیاز به مراقبت کمتری دارد.

5ـ سوخت ژنراتور برق چگونه مصرف می شود؟

سیستم سوختی ژنراتورکوچک از طریق گازوییل است، که میتواند از نظر تامین سوخت برای این وسیله به صرفه تر باشد نسبت به انواع بزرگ تر آن.

قسمت های مختلف سیستم سوخت:

 1. پمپ سوخت
 2. انژکتور سوخت
 3. جدا کننده آب وسوخت
 4. ارتباط از لوله مخزن سوخت به موتور
 5. ارتباط سرزیر از تانک سوخت به لوله زهکش
 1. تنظیم کننده ولتاژ

 

 

 

یک ژنراتور 12 ولتی کوچک

 

 

 

در انواع ژنراتور ها تنظیم  کننده جریان ولتاژ را از AC به DC تبدیل می کنند و این ویژگی هیچ تاثیری در ایجاد تفاوت در قیمت ندارد.

سایر قسمت های مشترک:

 1. کنترل پنل
 2. شارژ باطری
 3. سیستم روغن کاری
 4. شاسی موتور ژنراتور
 5. سیستم خنک کننده و اگزوز

این قسمت های نام برده در بالا هیچ تاثیری در تفاوت قیمت خرید این قطعه نخواهند داشت، سعی داشتم در این مقاله با ذکر مواردی که کیفیت آن ها باعث تغییر در بهره وری قیمت ژنراتور کوچک می شوند به شما آموزش دهم که هنگام خرید حتما این نکات را مورد توجه قرار دهید تا بتوانید کیفیت ایده آلی را باتوجه به هزینه ای که می کنید دریافت کنید.

                

2 پاسخ
 1. ابوالفضل حسنی
  ابوالفضل حسنی گفته:

  سلام
  یک ژنراتور می خواهم برای یک دهکده کوچک با ۳۰۰ خانوار
  دارای منازل کوچک ، مصرف کولر و روشنایی و تلویزیون
  لطفا مشخصات ژنراتور را ارسال بفرمایید.
  قیمت آن نیز مهم است
  ممنون
  ***0990243

  پاسخ
  • Admin
   Admin گفته:

   با سلام و احترام خدمت شما جناب آقای حسنی عزیز
   حتما می بایست با کارشناسان فنی راد دیزل صحبت نمائید چون نیاز به اطلاعات بیشتری می باشد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *