راد دیزل واردکننده و تامین‌کننده تجهیزات دیزلی

تلفن تماس:

021-58437 ( 30 خط )

Search
Close this search box.

مهم ترین مسائل درباره بهترین موتور برق صنعتی

بهترین موتور برق صنعتی

در مورد بهترین موتور برق صنعتی و کاربرد آن ها در صنایع چه می دانید؟ این موتورها کار انتقال نیرو را در صنعت انجام می دهند. در واقع انرژی الکتریکی را به حرکت مکانیکی تبدیل می کنند. کاربرد یک موتور AC یا موتور DC به مسائلی مانند قدرت، کنترل سرعت، هزینه و سهولت نگهداری بستگی دارد.

تعریف موتور الکتریکی صنعتی

موتور الکتریکی صنعتی یک ماشین الکتریکی است که انرژی را به حرکت تبدیل می کند. اکثر موتورهای الکتریکی از طریق تعامل بین میدان مغناطیسی موتور و جریان الکتریکی در سیم پیچی کار می کنند تا نیرویی به شکل گشتاور اعمال شده به شفت موتور ایجاد کنند.

بهترین موتور برق صنعتی می تواند از منابع جریان مستقیم (DC) مانند باتری ها یا منابع جریان متناوب (AC) مانند شبکه برق، اینورترها یا ژنراتورهای الکتریکی تغذیه شود. الکتروموتورهای صنعتی را می توان با مسائلی مانند نوع منبع نیرو، ساختار داخلی، کاربرد و نوع خروجی حرکت طبقه بندی کرد.

موتور برقی غول پیکرموتور برقی غول پیکر

مهم ترین کارکرد بهترین موتور برق صنعتی در انواع صنایع

شاید برایتان سوال باشد که این محصول برای چه کسانی مناسب است؟ بخش سیستم‌ های تجاری، موتورهای AC و DC با قدرت کسری تا تقریباً 5 اسب بخار، کنترل ‌های الکترونیکی سرعت متغیر، فن ‌ها و دمنده ‌ها را برای کاربردهای تجاری تولید می‌کند. انواع گوناگون بهترین موتور برق صنعتی به مشاغل و کسب و کارهایی از جمله تهویه ساختمان های تجاری و تهویه مطبوع، استخر و آبگرم، آبیاری، آبگیری، کشاورزی و تجهیزات تجاری عمومی کمک می کنند.

نمایی از موتور های الکتریکی در کارخانهنمایی از موتور های الکتریکی در کارخانه

بخش سیستم های صنعتی موتورهای انتگرال و موتورهای AC بزرگ از حدود 1 تا 12000 اسب بخار (حداکثر 10000 ولت) را روی فریم های 145 و بالاتر برای کاربردهای صنعتی، ژنراتورها، دینام ها و تابلو برق برای کاربرد های صنعتی، همراه با قطعات و کیت های پس از فروش تولید می کند. چنین محصولاتی به بازارهایی از جمله کشاورزی، دریایی، معدن، نفت و گاز، غذا و نوشیدنی، مراکز داده، مراقبت های بهداشتی، برق اولیه، و تجهیزات صنعتی عمومی کمک می کنند.

اجزای موتورهای الکتریکی صنعتی

تبدیل برق به انرژی مکانیکی کار بهترین موتور برق صنعتی است. موتور ها یک نیروی خطی یا چرخشی ایجاد می کنند. در حالی که موتورهای الکتریکی می توانند از منابع جریان مستقیم (DC) مانند باتری ها تغذیه شوند، اغلب از منابع جریان متناوب (AC) مانند ژنراتورها یا شبکه برق تغذیه می شوند. در اینجا اجزای اصلی الکتروموتور های صنعتی آورده شده است:

1. آرماتور

قسمت متحرک موتور آرمیچر (یا روتور) است که شفت را به منظور تبدیل انرژی به نیروی مکانیکی می چرخاند. معمولاً آرمیچر دارای هادی هایی است که جریان هایی را حمل می کنند که با میدان مغناطیسی استاتور به منظور ایجاد نیرویی که شفت را می چرخاند، برهم کنش دارند. بیشتر اوقات در بهترین موتور برق صنعتی آرمیچر در وسط موتور قرار دارد و با جذب قطب ها و دفع آن توسط قطب های استاتور می چرخد.

شرح کار با موتور برق صنعتیشرح کار با موتور برق صنعتی

2. استاتور

گشتاور یا قدرت موتور با طول سیم آهنربای الکتریکی در استاتور و همچنین ولتاژ تعیین می شود. به عنوان بخش مرکزی مدار الکترومغناطیسی، هسته استاتور دارای ورقه های فلزی نازکی برای کاهش مصرف انرژی است. استاتور می تواند دارای آهنربا یا سیم پیچ دائمی باشد.

3. شکاف هوا

یکی از اجزای مهم شکاف هوا بین روتور و استاتور است که جریان مغناطیسی را افزایش می دهد. فاصله شکاف هوا در تعیین عملکرد در بهترین موتور برق صنعتی بسیار مهم است. به طور کلی، شکاف هوا باید تا حد امکان کوچک باشد.

4. سیم پیچ یا کویل

سیم‌پیچ‌ ها سیم‌هایی هستند که به دور هسته‌ای پیچیده می‌شوند، معمولاً یک آهنربای آهنی نرم هستند که برای ایجاد یا دریافت انرژی الکترومغناطیسی استفاده می ‌شود. سیم سیم پیچ ها باید عایق باشد و معمولاً مسی است؛ زیرا با نازک ترین سیم، برق را هدایت می کند. آلومینیوم نیز قابل استفاده است اما باید ضخیم تر باشد.

5. کموتاتور

این مکانیزم سوئیچینگ در بهترین موتور برق صنعتی است که معکوس جریان الکتریکی را ایجاد می کند و با تغییر روتور از یک قطب به قطب دیگر، نیرو را به دستگاه اعمال می کند. بدون معکوس شدن جریان، یک موتور متوقف می شود. کموتاتور معمولاً از بخش های حلقه لغزشی ساخته می شود که هم از یکدیگر و هم از شفت موتور عایق هستند. برس یا مکانیسم دیگری برای جابجایی جریان استفاده می شود.

نتیجه گیری

موتورهای الکتریکی صنعتی چقدر اهمیت دارند؟ تقریباً تمام صنایع مدرن از یکی از انواع بهترین موتور برق صنعتی  استفاده می کنند. در واقع، انتظار می رود تقاضای موتور الکتریکی صنعتی تا سال های بعدی  تا 5.4 درصد افزایش یابد و این موتور های به بخشی جداناپذیر از صنایع تبدیل شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط با محصولات
اطلاعات تماس