دینام ژنراتور سه فاز

تولید جریان خروجی 400 تا 6300 ولت متناوب با دینام ژنراتور سه فاز

به دستگاهی که از انرژی مکانیکی استفاده می کند تا ضمن ایجاد میدان مغناطیسی، از طریق فرایند القاء جریان الکتریسیته تولید نماید، دینام ژنراتور گفته می شود و عموما در قالب دینام ژنراتور تک فاز و دینام ژنراتور سه فاز در صنعت کارایی دارند. در این مقاله به صورت مختصر ویژگی ها و مزایای دينام ژنراتور سه فاز مورد بررسی قرار گرفته است.

ساختار و عملکرد دینام ژنراتور سه فاز چگونه است؟

دينام ژنراتور سه فاز با بهره گیری از انرژی مکانیکی، از طریق تولید بار الکتریکی درون مدار های سیم پیچ خود، جریان الکتریسیته را تولید می کند. در یک دينام ژنراتور سه فاز، حداقل سه هدایت گر وجود دارد که با یکدیگر 120 درجه الکتریکی اختلاف دارند. از دينام ژنراتور سه فاز برای راه اندازی انواع پمپ ها، الکتروموتور ها و کلیه دستگاه هایی که برای شروع به کار به جریان برق سه فاز نیاز دارند، استفاده می شود.

در تصویر زیر نمای شماتیک دينام ژنراتور سه فاز را مشاهده می فرمایید. دو بخش اصلی این دینام را استاتور و روتور تشکیل می دهند. توان مکانیکی یک ژنراتور الکتریکی معمولاً از شفت در حال چرخش به دست می‌آید و برابر است با گشتاور شفت ضرب در سرعت چرخشی یا زاویه‌ای آن.

نمای شماتیک ساختمان دینام زنراتور سه فازنمای شماتیک ساختمان دينام زنراتور سه فاز

استاتور

به هسته آهنی ثابت و شیاردار که کلاف های سیم پیچ را در خود نگه می دارد، استاتور می گویند. در دینام ژنراتور سه فاز کلاف های سیم پیچ با هم اختلاف فازی برابر 120 درجه الکتریکی دارند.

روتور

قسمت مرکزی و دوار دينام ژنراتور سه فاز را روتور می گویند که روی شیار های آن، سیم پیچ های مسی برای ایجاد فوران مغناطیسی قرار دارد.

استفاده صحیح از دينام ژنراتور سه فاز با شناخت مزایا و کاربرد های آن

بزرگ ترین مزیت دینام ژنراتور سه فاز در این است که با کمک آن قادر خواهیم بود جریان الکتریسیته را با توان ثابت و به صورت دائم برای دستگاه های مصرف کننده مهیا نماییم. در صورتی که در دینام ژنراتور های تک فاز، توان با توجه به زمان متغیر است. به همین منظور در دستگاه هایی که هم با برق سه فاز و هم با برق تک فاز قادر به ادامه فعالیت هستند (مانند تهویه های صنعتی)؛ استفاده از جریان الکتریسیته سه فاز ارجحیت بیشتری دارد. در چنین شرایطی با استفاده از دينام ژنراتور سه فاز علاوه بر کاهش مصرف برق، کارایی بیشتر و لرزش کمتر را شاهد هستیم.

دینام الکتروژن سه فاز 1.5 کیلووات 2 اسبدینام الکتروژن سه فاز 1.5 کیلووات 2 اسب

دینام ژنراتور سه فاز عموما در صنعت به کار می رود و جزء روش های مقرون به صرفه برای انتقال جریان الکتریسیته است. علی رغم اینکه بیشترین کاربرد دينام ژنراتور های سه فاز در صنعت است، برای راه اندازی و استفاده از الکتروموتور های آسانسور ها و یا برخی پمپ های آب در منازل نیز از دينام ژنراتور سه فاز استفاده می شود.

موتور الکتروژن سه فاز 1.1 کیلووات 1.5 اسبموتور الکتروژن سه فاز 1.1 کیلووات 1.5 اسب

نکات قابل توجه در هنگام انتخاب و خرید دینام ژنراتور سه فاز

انتخاب و خرید دینام ژنراتور سه فاز، همانند هر دستگاه صنعتی دیگری می بایست با شناخت و بررسی دقیق و از طریق عرضه کننده معتبر صورت پذیرد. شرکت راد دیزل (سهامی خاص) یکی از معتبر ترین و باسابقه ترین مجموعه های تامین کننده انواع دينام ژنراتور سه فاز و تک فاز است که با تکیه بر دانش تخصصی و تجربه چندین ساله کارشناسان خود، می تواند شما را در انتخاب دینام ژنراتور مورد نظرتان همراهی نماید.

در ادامه برخی از مواردی را که پیش از انتخاب دينام ژنراتور سه فاز می بایست به آن توجه داشته باشید را ملاحظه می فرمایید:

  • ظرفیت برق تولیدی توسط دینام ژنراتور سه فاز
  • نوع برق خروجی مورد نیاز مجموعه (متناوب، مستقیم، سه فاز یا تک فاز)
  • نوع سوخت در دسترس و مقرون به صرفه برای ایجاد انرژی مکانیکی ژنراتور
  • تابلو ATS
  • برند و شرکت سازنده دينام ژنراتور سه فاز

دیزل ژنراتور سه فاز ۱۶KVA لینز ایتالیا با موتور دو سیلندر KOOP چینی KOOP - KDF16000LXE-3دیزل ژنراتور سه فاز ۱۶KVA لینز ایتالیا با موتور دو سیلندر KOOP چینی KOOP – KDF16000LXE-3

در صورت عدم برخورداری از دانش فنی و تخصص لازم برای بررسی و انتخاب دینام ژنراتور سه فاز مورد نظر، کارشناسان و متخصصان شاغل در مجموعه راد دیزل همواره آماده ارائه خدمات مشاوره می باشند.

محصولات مرتبط

واتر پمپ موتور پرکینز

سیلندر موتور پرکینز

مقالات مرتبط

آشنایی با کاربرد و فروش ژنراتور دور پایین

ژنراتور تک استمفورد و معرفی آن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *