ژنراتور دیزلی

از ژنراتور دیزلی چه می­دانید؟

ژنراتور دیزلی از موتور ديزلی و ژنراتور الکتریکی برای تولید برق استفاده می کند. سوخت مایع و گاز، معمولا به عنوان سوخت اولیه ديزل ژنراتور استفاده می شوند.

در مجموع، یک ديزل ژنراتور بر اساس فشرده سازی هوا و سوخت کار می کند؛ به این ترتیب که ابتدا هوا در ژنراتور دمیده می شود  و بعد فشرده سازی می ­گردد؛ سپس سوخت مناسب ديزل ژنراتور، به آن تزریق می شود. ترکیبی از فشرده سازی هوا و تزریق متعاقب آن سوخت به تولید گرما کمک می کند.

بنابراین ژنراتور ديزلی شروع به تولید انرژی الکتریکی لازم می کند تا با توجه به نیازهای بار متصل به ديزل ژنراتور، برق مورد نیاز، توزیع شود.

دیزل ژنراتورها چگونه کار می کنند؟

ژنراتور ديزلی از یک سری مراحل برای تولید برق جریان متناوب استفاده می کند. این فرآیند زمانی شروع می شود که یک موتور دیزلی (احتراقی) مقداری از انرژی موجود در سوخت را به انرژی مکانیکی دوار تبدیل می کند. موتور دوار، از دینام متناوب برای تولید الکتریسیته استفاده می­کند.

انواع ژنراتور دیزلی، می­توانند به صورت تک فاز برای مصارف خانگی و مشاغل کوچک و یا به صورت سه فاز برای کاربردهای صنعتی و سنگین و طولانی مدت باشند.

ژنراتورها نباید همزمان با برق اصلی استفاده شوند، به همین دلیل است که برای جلوگیری از این اتفاق، اغلب با یک کلید انتقال مجهز می شوند.

یک مدل از دیزل ژنراتوریک مدل از دیزل ژنراتور

چرا باید ژنراتورهای دیزلی را انتخاب کنید؟

انواع  ژنراتور دیزلی، دارای طیف وسیعی از مزایا هستند. این مزایا شامل استحکام، طول عمر خوب، نیازهای نگهداری نسبتاً کم، راندمان بالا و ایمنی است.

ژنراتور دیزلی برای چندین کاربرد مناسب هستند؛ از جمله:

 • تاجرانی که در محل کار به ژنراتور قابل حمل نیاز دارند.
 • افرادی که به منبع برق قابل اعتماد نیاز دارند.
 • به عنوان پشتیبان برای باتری خورشیدی
 • برای استفاده در رویدادهای بزرگ
 • برای مصارف کشاورزی و باغداری
 • به عنوان یک منبع تغذیه مداوم در یک محل استخراج معدن
 • برای مشاغل بزرگ، انبارها یا خدمات بهداشتی که به طور مداوم کار می کنند و در صورت قطعی برق نیاز به منبع برق اضطراری و ژنراتور ديزلی دارند.
 • در مراکز خرید یا سوپرمارکت ها در صورت قطع برق

اساساً، یک ژنراتور دیزلی می تواند شما را قادر سازد که در خانه و کسب و کارتان، در هنگام قطع برق، به فعالیت خود ادامه دهید.

دیزل ژنراتور در ابعاد بزرگتردیزل ژنراتور در ابعاد بزرگتر

راندمان دیزل ژنراتورها چقدر است؟

از آنجایی که  ژنراتور ديزلی از گرمای متراکم شده به جای سوختن جرقه ای برای سوزاندن سوخت استفاده می کند، در مقایسه با سایر موتورها، کارایی و بازده بیشتری دارد.

این باعث می شود که دیزل ژنراتورها ماشین های بسیار کارآمد به خصوص برای استفاده مداوم و سنگین باشند.

به عنوان یک قاعده کلی، دیزل ژنراتورها برای هر کیلووات ساعت، 0.4 لیتر سوخت مصرف می کنند که برابر با 25 درصد بازده است. با این حال، کارایی هر ژنراتور دیزلی به موقعیت و نحوه استفاده از آن بستگی دارد.

ژنراتورهای دیزلی عموماً عمر طولانی دارند، زیرا در مقایسه با انواع بنزینی، کمتر دچار ساییدگی می شوند.

مزایای دیزل ژنراتور

ژنراتور دیزلی از این نظر کارآمدتر است که به کمتر از نیمی از سوخت نیاز دارد و برای تولید همان میزان خروجی، به واحدهای بنزینی وابسته نیست.

از آنجایی که گازوئیل از بنزین فراریت کمتری دارد، استفاده از آن ایمن تر است.

دیزل ژنراتور در اندازه کوچکدیزل ژنراتور در اندازه کوچک

دیزل ژنراتورها در انواع و اندازه های مختلف تولید می شوند. ژنراتور دیزلی شامل مدل های قابل حمل از 6 کیلو ولت آمپر تا 11 کیلو ولت آمپر تا ژنراتورهای 3 فاز تا 2000 کیلو ولت آمپر یا حتی بزرگتر است.

چگونگی تعیین اندازه مناسب ژنراتور دیزلی

برای تعیین اندازه مناسب  ژنراتور ديزلی باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • برق مورد نیاز وسایلی که می‌خواهید با آن­ها کار کنید (برحسب وات)؛ هم برای راه‌اندازی و هم برای ادامه کار.
 • این که آیا قصد دارید چندین فعالیت مختلف را همزمان اجرا کنید یا نه. اگر چنین است، برای رسیدن به مجموع فعالیت­ها، باید الزامات هر کدام را رعایت کنید.
 • وات مصرفی ژنراتور دیزلی را به kVA تبدیل کنید: این کار با تقسیم kW مدنظر بر ضریب توان خروجی ژنراتور (معمولاً 0.8) انجام می شود.

و به این صورت، شما می­توانید با خرید ژنراتور ديزلی متناسب با مصرفتان، فعالیت­ های مورد نظر خود را بدون اینکه نگران قطعی جریان برق در حین کار باشید، انجام دهید.

محصولات مرتبط

دیزل ژنراتور کامینز پاور

دیزل ژنراتور موتورسازان تبریز

مقالات مرتبط

چرا باید ژنراتور گازی را از میان انواع ژنراتور ها انتخاب کنید

فروش ژنراتور و آشنایی با انواع آن به منظور خرید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *