ژنراتور گازی

ژنراتور گازی چیست و کارکرد آن

ژنراتور گازی وسیله ای برای تولید گاز است. هنگامی که ذخیره گاز تحت فشار نامطلوب یا غیر عادی است، ممکن است یک ژنراتور گازی در اثر واکنش شیمیایی، یا از منبع جامد یا مایع، گاز ایجاد کند.

این اصطلاح اغلب به دستگاهی اطلاق می شود که از پیشرانه موشک برای تولید مقادیر زیادی گاز استفاده می کند. این گاز معمولاً برای حرکت توربین مورد استفاده قرار می گیرد تا اینکه در موتور نیروی محرکه ایجاد کند. از این نوع ژنراتورهای گازی برای تغذیه توربو پمپ ها در موتورهای موشک استفاده می شود و توسط برخی از واحد های قدرت، کمکی برای تغذیه ژنراتورهای الکتریکی و پمپ های هیدرولیک می باشد.

کاربرد رایج دیگر ژنراتورهای گازی در صنعت، تولید گازهای صنعتی است؛ جایی که از ژنراتورهای گازی برای تولید مواد شیمیایی گازی استفاده می شود تا بتوانند آن را به فروش برسانند. به عنوان مثال، ژنراتور اکسیژن شیمیایی، که اکسیژن قابل تنفس را با سرعت کنترل شده در مدت زمان طولانی تحویل می دهد. در طول جنگ جهانی دوم، از ژنراتورهای گازی، به عنوان راهی برای جبران کمبود بنزین که منبع تأمین انرژی خودروها بود، استفاده می کردند.

کاربرد رایج دیگر ژنراتور گازی در صنعت، تولید گازهای صنعتی است.کاربرد رایج دیگر ژنراتورهای گازی در صنعت، تولید گازهای صنعتی است.

انواع ژنراتور بر اساس سوخت مصرفی

  • ژنراتور بنزینی

از ژنراتورهای بنزینی در مقیاس های بسیار کوچک تر مانند مصارف خانگی، استفاده می شود و کارایی خوبی را در محیط های سرد ارائه نمی دهند. این نوع ژنراتورها بهای سوخت بالاتری دارند که عیب آن ها محسوب می شود؛ اما در مقابل، از مزیت آن می توان به هزینه اولیه پایین تر آن اشاره داشت.

  • ژنراتور دیزلی

ژنراتور دیزلی در مصارف متوسط و بزرگ عملکرد خوبی را ارائه می دهد. در سال های گذشته، این نوع ژنراتورها آلودگی صوتی و محیطی زیادی داشتند، در تولید مدل های جدید سعی شده است تا این موارد حذف شوند.

در نصب و بهره گیری از این ژنراتورها باید نکاتی را مورد توجه قرار دهید که شامل گردش هوا و تهویه مناسب در محیطی است که ژنراتور در آن قرار دارد.

یکی از مهمترین کاربردهای موتور دیزل ژنراتور، تولید برق است که این کار را با اتصال به یک مولد الکتریکی انجام می دهد.

  • ژنراتور گازی

از نظر آلودگی تولید شده در بین انواع ژنراتور، ژنراتور گازی کمترین آلودگی را تولید می‌کند که البته به نسبت سایر گزینه‌ها، قیمت بالاتری هم دارد. ژنراتورهای گازی از نوع ژنراتور های دوگانه سوز، با ترکیب بنزین و گاز، در بازار عرضه شده و در دسترس عموم قرار گرفته است.

ژنراتور گازی کمترین آلودگی را تولید می‌کند.ژنراتور گازی کمترین آلودگی را تولید می‌کند.

ژنراتور گازی چگونه کار می کند؟

این ژنراتور شمع سوخت را مشتعل می کند، پیستون را پایین می آورد و میل لنگ را می چرخاند. میل لنگ  به نوبه خود، روتور ژنراتور را در یک میدان الکترومغناطیسی می چرخاند و یک جریان الکتریکی تولید می کند که بسته به اندازه ژنراتور گازی، می تواند باتری ها، وسایل برقی یا حتی ابزارهای با توان بالا را شارژ کند.

اگر در طوفان یا بلایای دیگر برق قطع شد، از ژنراتورهای گازی، برای کارکردن یخچال، فریزر، پمپ های خروجی و تقریباً هر وسیله مهم دیگری، استفاده کنید.

معروف ترین و متداول ترین ژنراتورگازی با گاز طبیعی فشرده کار می کند.معروف ترین و متداول ترین ژنراتورگازی با گاز طبیعی فشرده کار می کند.

کدام گاز در ژنراتور گازی استفاده می شود؟

معروف ترین و متداول ترین ژنراتورها با گازوئیل، CNG و گاز طبیعی فشرده، کار می کنند. در طول این سال ها، ژنراتورها با توجه به مصرف سوخت و نگهداری آسان، محبوبیت زیادی پیدا کرده اند.

با یک ژنراتورگازی با قدرت 5000 تا 7500 وات، می توانید حتی مهمترین تجهیزات خانگی را اداره کنید.با یک ژنراتورگازی با قدرت 5000 تا 7500 وات، می توانید حتی مهمترین تجهیزات خانگی را اداره کنید.

طول عمر ژنراتور گازی قابل حمل

یک ژنراتور گازی قابل حمل که برای برق اضطراری مسکونی استفاده می شود، حدود 2000 تا 3000 ساعت دوام می آورد. در حالی که این زمان به طور قابل توجهی کمتر از 20 تا 30 هزار ساعت تولیدکنندگان دیزل است. این ژنراتورهای کوچک عموماً سالانه بسیار کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند یک دهه طول عمر داشته باشند.

برای ژنراتور گاز سوز، از گاز بدون سرب و معمولی استفاده می شود.برای ژنراتور گاز سوز، از گاز بدون سرب و معمولی استفاده می شود.

چه اندازه از قدرت ژنراتور گازی می تواند یک خانه را اداره کند؟

اگر ژنراتور شما قدرتی حدود 5000 تا 7500 وات داشته باشد، به راحتی می توانید تجهیزات خانگی مانند فریزر، یخچال، مدارهای روشنایی و پمپ چاه را راه اندازی کنید. یک ژنراتور گازی 7500  واتی می تواند همه این وسایل را به طور همزمان روشن نگه دارد.

آیا می توانید از گاز معمولی در ژنراتور گازی استفاده کنید؟

برای ژنراتور گاز سوز خود، از گاز بدون سرب معمولی با حداقل %85 اکتان استفاده کنید. موتور ژنراتور را خاموش کرده و اجازه دهید حدود 2 دقیقه قبل از سوخت گیری، سرد شود. تا زمانی که موتور در حال کار است، هرگز گاز را وارد ژنراتور نکنید.

محصولات مرتبط

ژنراتور گازسوز ۸۰۰ کاوا کاترپیلار

ژنراتور گازسوز ۱۱۰۰ کاوا کاترپیلار

مقالات مرتبط

معرفی کم مصرف ترین دیزل ژنراتور| مزایا و کاربرد

مهم ترین نکته در خرید ژنراتور برقی چه مواردی می باشد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *