موتور برق سایلنت

با موتور برق سایلنت از شر صداهای مزاحم خلاص شوید

موتور برق سایلنت چیست و چه کاربردی دارد؟

در حال حاضر به دلیل کمبود برق در کشور استفاده از موتور برق به‌عنوان یک دستگاه پشتیبان، به شکل گسترده‌ای رو به افزایش است. موتور برق دستگاهی است که انرژی مکانیکی حاصل از سوخت (گاز, گازوئیل یا بنزین) را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. پرکاربردترین نوع موتوربرق، نوع بنزینی است اما ملاحظاتی در استفاده از آن وجود دارد. یکی از محدودیت‌های موتور برق‌ های سنتی، سروصدای زیاد آن‌هاست. در واقع آن‌ها به‌عنوان دستگاه‌های پرسروصدا شناخته می‌شوند که برای استفاده در محیط‌های عمومی یا مناطق مسکونی مناسب نیستند زیرابه شنوایی کسانی که نزدیک آن‌ها کار یا زندگی می‌کنند آسیب می‌زنند، مگر آنکه افراد هنگام کار با این دستگاه از تجهیزات محافظتی استفاده کنند.در کل موتور برقی که هنگام کار هیچ صدایی تولید نکند وجود ندارد، اما موتور برق سایلنت دستگاهی است که نسبت به مدل‌های معمولی صدای کمتری تولید می‌کند.

البته عملکرد موتور برق هیچ ارتباط به بی­صدا بودن یا نبودن آن ندارد. بنابراین درجاهایی که سروصدای کم، بسیار حائز اهمیت است می­توان از نوع بی­صدا استفاده نمود. از آن در منازل مسکونی، بیمارستان‌ها، هتل‌ها، کشاورزی، صنعت و حتی سفر نیز استفاده می­شود. می‌توان از آن‌ها 24 ساعت شبانه‌روز، بدون نگرانی از ایجاد سروصدای مزاحم و ناراحت‌کننده استفاده کرد. این نوع موتوربرق معمولا موتور برق های کوچک، جمع و جور و قابل­ حمل هستند، بنابراین برای مصارف خانگی بسیار مناسب می ­باشد.

موتور برق سایلنت چگونه ساخته می‌شود؟

موتور برق سایلنت در درون محفظه‌ای عایق صدا قرار دارد که سروصدای آن را خفه می‌کند. به این محفظه کانوپی می‌گویند. در این نوع موتور برق، از مواد کامپوزیت در درون محفظه استفاده می‌شود. مواد مختلف، فرکانس‌های صوتی متفاوتی را جذب می‌کنند. ممکن است برخی مواد در جذب فرکانس‌های بالا عالی باشند اما فرکانس‌های پایین را جذب نکنند و بالعکس. به همین دلیل در مدرن‌ترین موتور برق‌ های سایلنت، از چند لایه مواد مختلف استفاده می‌شود.

معمولاً در کانوپی، لایه‌هایی متشکل از مواد سخت، نرم و متخلخل به کار گرفته می‌شود. مواد سخت انرژی صوتی را به محفظه برمی‌گردانند؛ مواد نرم و متخلخل انرژی صوتی را جذب نموده و آن را به گرما تبدیل می‌کنند. پنل های نازک مواد، از هم جدا هستند و میان آن‌ها لایه‌ای هوا قرار دارد.

موتور برق سایلنت دیزلیموتور برق سایلنت دیزلی

موتور برق سایلنت چقدر بی‌صداست؟

میزان صدایی که موتوربرق تولید می‌کند تا حد زیادی به سایز و تولیدکنندهٔ آن بستگی دارد. میزان صوت معمولاً با مقیاس دسی‌بل اندازه‌گیری می‌شود. صدای بیشتر از 80 دسی‌بل، بلند در نظر گرفته می‌شود. زمانی که صدا به 100 دسی‌بل برسد ناراحت‌کننده و درصورتی‌که به 140 دسی‌بل برسد، دردناک می‌شود. با کمک موتور برق‌ های سایلنت، سروصدا به شکل چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

مواد ضد صدای کیفیت بالا، تضمین می‌کنند که صدای تولیدشده تا حد زیادی کاهش یابد. معمولاً صدای موتوربرق سایلنت بین 50 تا 65 دسی‌بل است. هنگام خرید این نوع موتوربرق، باید با توجه به نیازهایتان، بهترین نوع را انتخاب کنید. نوع پرتابل یا قابل‌حمل آن نیز وجود دارد که وزن آن سبک و حمل آن آسان‌تر است و برای مصارف خانگی نیز می‌توان از آن استفاده نمود.

موتوربرق سایلنت پرتابل (قابل‌حمل)موتوربرق سایلنت پرتابل (قابل‌حمل)

چرا موتوربرق سایلنت بهتر است و چه مزایایی دارد؟

استفاده از موتوربرق اجتناب‌ناپذیر است، اما در محیط‌هایی مانند بیمارستان، هتل، آزمایشگاه و مکان‌هایی ازاین‌دست، حتی در خانه یا محل کار، باید از ابزارهایی استفاده شود که کمترین آلودگی صوتی را ایجاد می‌نمایند. از موتوربرق در کمپینگ و مسافرت هم استفاده می‌شود پس چه‌بهتر است که برای هرچه بیشتر لذت بردن از طبیعت از نوع بی‌صدای آن استفاده شود.

از جمله مزایای موتور برق سایلنت عبارتست از:

  • صدای کم: مهم‌ترین مزیت این نوع موتوربرق، کم صدا بودن آن است.
  • وزن کم و مراقبت آسان: وزن این نوع موتوربرق پایین است، ضمناً نگهداری و حفاظت از آن‌ها نسبت به نمونه‌های معمولی آسان‌تر است.
  • طول عمر بالا: ازآنجایی‌که در این نوع دستگاه‌ها از فناوری‌های مدرن استفاده می‌شود, طول عمر آن‌ها بالاتر است.

اگر می‌خواهید در محل کار، خانه یا مسافرت هیچ‌گونه صدای مزاحمی نداشته باشید از موتور برق سایلنت استفاده کنید. بی‌شک این دستگاه به شما کمک می‌کند تا تمرکز بیشتری داشته و کارآمدتر شوید، بهتر بخوابید و از مسافرتتان بدون وجود سروصدای مزاحم لذت ببرید. شدت سروصدای تولیدی موتور برق سایلنت نسبت به ژنراتور معمولی بسیار کمتر است و بنابراین اغلب مردم، به دلیل آنکه کمتر باعث حواس‌پرتی‌شان می‌شود آن را ترجیح می‌دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *