عملکرد اگزوز دیزل ژنراتور

مقدمه

در دنیای امروزی یکی از مهم ترین بحث ها، بحث نیرو می‌باشد که امروزه بیشتر وسایل ما به آن احتیاج دارند. با قطع شدن برق تمامی لوازم برقی نیز از کار می‌افتند و دیگر قابل استفاده نیستند. یکی از مهم ترین اختراعاتی که تا کنون به ثبت رسیده است، ژنراتورها می‌باشند. این وسایل می‌توانند با قطع شدن برق شروع به کار کنند و نیرو و انرژی از درست رفته را تا مدتی بازگردانند تا ما بتوانیم از آن استفاده کنیم. اگزوز دیزل ژنراتور به این وسایل کمک می‌کند تا گرما حاصل از موتور و دود ایجاد شده از دیزل ژنراتور خارج گردد.

اگزوز دیزل ژنراتور چگونه کار می‌کند:

همان‌طور که در بالا گفته شد این ژنراتور‌ها یا موتور‌های برق، کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند و می‌توان از آن‌ها در بیمارستان‌ها نیز استفاده کرد. اما یکی از مشکلاتی که دارند صدای بیش از حد آن‌ها است که این صدا در بیمارستان برای بیماران بسیار مضر می‌باشد.

کار اگزوز‌هایی که برای این ژنراتورها نصب می‌شود نیز همین است. این مدل از اگزوز‌ها در واقع دو کار را انجام می‌دهند. یکی از کار‌های آن‌ها هدایت گاز‌های سوخته شده توسط ژنراتور است. سیستم این اگزوز‌ها، گازهای خارج شده از سیلندرها را با سرعت زیادی از محلی که در آن اگزوز نصب شده است دور می‌کند.اگر در مسیر خروج گاز در لوله‌های این سیستم مقاومتی به وجود بیاید، فشار منفی به لوله وارد می‌شود و سرعت خروج گاز را کاهش می‌دهد و حرارت بسیاری ایجاد می‌کند.

اگزوز دیزل ژنراتور چگونه کار می‌کند

اگزوز ژنراتور چه کاربردی دارد

همان‌ طور که می‌دانید اگزوز‌ها در ماشین‌های سواری نیز همین نقش را ایفا می‌کنند. هدایت شدن گاز‌های سوخته شده در این موتور برق‌ها مسئله مهمی است که اگر به آن توجه نشود می‌تواند مشکلات زیادی به وجود آورد. یکی دیگر از کار‌ها و وظایفی که این اگزوز‌ها انجام می‌دهند، کاهش دادن صدای موتور برق است. در واقع اگزوز دیزل ژنراتور به عنوان یک صدا خفه کن عمل می‌کند و می‌تواند صدای تولید شده از دستگاه را تا حد زیادی کاهش دهد و آن را قابل تحمل کند.

اگزوز ژنراتور چه کاربردی دارد

 

این اگزوز‌ها در موتور برق و یا ژنراتور بسیار مهم هستند. چرا که با هدایت کردن گاز‌های سوخته شده توسط ژنراتور به خارج از محیط نصب ژنراتور، هوای آن محدوده را پاک نگه می‌دارد. اما نصب کردن آن کاری اصولی است و باید به آن توجه ویژه داشته باشید، چرا که در صورت نصب غیر اصولی و یا انتخاب مسیر اشتباه برای نصب باعث می‌شود تا مسیر لوله اگزوز، کیپ شود.

اگر این اتفاق بیفتد می‌تواند در داخل اگزوز فشار منفی تولید کند، این فشار منفی باعث می‌شود تا توان خروجی موتور برق شما به شدت کاهش یابد و یا حتی در بعضی از موارد سبب خرابی دستگاه نیز می‌شود.

طراحی اگزوز دیزل ژنراتور به چه صورت است:

طراحی اگزوز دیزل ژنراتورکه هم به عنوان صدا گیر و هم هدایت کننده دود کار می‌کنند به گونه ای است که در آن‌ها فشار منفی تولید نمی شود مگر آن که لوله اگزوز غیر اصولی نصب شود. معمولا در بیشتر ژنراتور‌ها از مانیفولد‌های خشک استفاده می‌کنند، اما در برخی از موارد از لوله‌های دو جداره نیز جهت ساخت آن‌ها استفاده می‌شود. این لوله‌ها در لایه دوم خود، آب خنک دارند که به روند سرد شدن لوله کمک بسیار زیادی می‌کنند و باعث می‌شود تا دمای لوله دو جداره بالا نرود.

اما نمونه‌ای دیگر از لوله‌ها وجود دارد که از سه لایه تشکیل شده‌اند و به آن‌ها لوله‌های سه جداره می‌گویند. این لوله‌ها علاوه بر خنک شدن با آب، در لایه بعدی با هوا خنک می‌شوند. این کار روند خنک شدن لوله را سریع تر از قبل انجام می‌دهد.در واقع این قطعا بیشتر برای مواقعی به کار می‌رود که شما می‌خواهید این قطعات را لمس کنید. این قطعات با سرد کردن اجزای سیستم، این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا به راحتی بتوانید اجزای آن را لمس کنید.

طراحی اگزوز دیزل ژنراتور به چه صورت است:

نحوه نصب اگزوز دیزل ژنراتور چگونه است:

در بالا توضیح کوتاهی درباره نصب و استفاده از اگزوز دیزل ژنراتور را دیدیم.در این بخش توضیحات کامل‌تری در مورد نصب و راه اندازی این ژنراتورها خواهیم گفت.

در ابتدا شما باید به محل و موقعیت قرارگیری این دستگاه توجه کنید و مکانی مناسب برای نصب آن انتخاب کنید.

بعد از اینکه مکان قرارگیری این دستگاه مشخص شد، باید طول لوله‌ها، زاویه زانوها و تعداد زانوهای به کار رفته در دستگاه، بدنه منبع اگزوز، درب آب بندی و قسمت‌های دیگر آن نیز توجه کنید و همه مواردی که ذکر شد را در هنگام قرار دادن سیستم حساب و بررسی کنید.

بعد از این کار باید طوری دستگاه را قرار داد که هیچ گونه فشاری به آن نیاید.مرحله بعدی برش و  نصب لوله‌های این اگزوز می‌باشد.

این لوله‌ها را معمولا 30 تا 40 درجه برش می‌زنند که صدایی که دستگاه ایجاد می‌کند را کاهش دهد.

بعد از قرار دادن لوله‌ها، باید در خروجی آن‌ها درپوش یا همان آب بند را قرار دهید تا تخلیه آب صورت بگیرد.

باید بگم که اگر در نصب اشتباه کنید سبب می‌شود تا دودی که قرار است از دستگاه خارج شود یا به داخل برگردد و یا اصلا خارج نشود که این مشکل باعث خاموش شدن و خفه شدن آن می‌شود و باید توجه کنید که هر دستگاه اگزوز دیزل ژنراتور باید لوله یا اگزوز جداگانه‌ای داشته باشد.

 

ساخت سایلنتر یا صدا خفه کن دیزل ژنراتور به چند دسته تقسیم می‌شود:

همان‌طور که در بالا گفته شد دیزل‌ ژنراتورها صدا و دود بسیار زیادی دارند و برای بسیاری از مکان‌ها آنقدر مضر است که قابل استفاده نیست.

روش کاهش دادن به این صدا و آلودگی‌ها، استفاده از اگزوز یا سایلنسر دیزل ژنراتور است.این سایلنسرها به چند دسته تقسیم می‌شوند.

Reactive silencer: این سایلنتر از سه محفظه تشکیل شده است که از طریق لوله‌هایی که در ژنراتورها قرار گرفته‌اند به یکدیگر وصل می‌شوند و شروع به کار می‌کنند.

Combination: ترکیبی از دو روش ساده است. عایق صدا و حذف فرکانس ‌های صدای خروجی.

Absorptive silencer: سروصدای خروجی را از طریق عایق خنثی می‌کند و ساخت و سازهای داخلی آن دارای فایبر گلاس و شیشه‌های E هستند.

ساخت سایلنتر یا صدا خفه کن دیزل ژنراتور به چند دسته تقسیم می‌شود

مطلب آخر

در بالا راجب صدای زیادی که دیزل ژنراتورها تولید می‌کنند گفته شد.هم‌چنین راهی برای کاهش صدای آن نیز ذکر شد و توضیحات کاملی داده شد.

اگر شما قصد دارید از این دستگاه استفاده کنید، حتما از سایلنسر هم بر روی ژنراتورتان استفاده کنید.

اگزوز دیزل ژنراتور باعث می‌شود تا صدا و آلودگی که تولید می‌کند توسط اگزوز یا سایلنتر کاهش یابد و هم‌چنین دود و آلودگی که تولید می‌کند به مکانی دیگر منتقل شود و آلودگی در مکانی که ژنراتور نصب شده است، نماند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *