قیمت ژنراتور و انواع آن

امروز در این مقاله به بحث قیمت ژنراتور ، کاربرد و انواع آن می پردازیم . یکی از دستگاه هایی که امروزه در اغلب کارگاه ها و کاخانجات دیده می شود ژنراتور است . ژنراتورها در سایز های مختلفی عرضه می شوند که بسته به استفاده و ولتاژی که تولید میکنند متفاوت هستند ، همچنین قیمت آن ها به دو فاکتور اساسی یعنی سایز و مقدار توانایی آن ها برای تولید ولتاژ برق بستگی دارد .

نمونه اولیه ژنراتور که الهام گرفته شده از توربین آبی قدیمی است در سال 1832 توسط مایکل فارادی اختراع و ثبت شد . شاید در آن زمان کسی خبر نداشت که در آینده این اختراع به ظاهر کوچک چه تحول بزرگی در دنیای مدرن ایجاد خواهد کرد .

امروزه ژنراتور بخش جدا نشدنی از زندگی مدرن انسان را تشکیل داده است . ما در این مقاله  سعی دراریم توضیحات کاملی در ارتباط با ژنراتور ها و انواع آن به شما ارائه دهیم .

در ادامه این مطلب بیشتر با ژنراتور ها و قیمت آن ها آشنا می شوید.

 

ژنراتور چیست؟

به وسیله ای که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل میکند ژنراتور می گویند . ژنراتور این عمل را از طریق القای الکتریکی انجام می دهد .

این تبدبل انرژی از طریق وسیله ای درون ژنراتور صورت می گیرد که به آن موتور الکتریکی می گویند .

ژنراتور انرژی الکتریکی را از طریق انرژی مکانیکی که به دستگاه وارد می شود و به وسیله سیم پیچ های موجود در دستگاه تبدیل به برق میکند .

نیروی تولید شده توسط ژنراتور بر حسب اسب بخار محاسبه می شود و ملاک قیمت گذاری ژنراتور ها نیز همین است .

 

ژنراتور چیست؟

وظیفه ژنراتور:

به طور کلی ژنراتور ها از جهت کارایی به دو دسته تقسیم می شوند . دسته اول ژنراتورهایی هستند که هنگام روشن بودن ، برق تولید می کنند و دسته دوم ژنراتور هایی هستند که در خود برق ذخیره میکنند تا در مواقع اضطراری به کمک ما بیایند . این دو ویژگی نیز در قیمت ژنراتور تاثیر دارند .

وظیفه ژنراتور

انواع ژنراتور:

ژنراتور ها انواع گوناگونی دارند . نوع ژنراتور ها نیز در قیمت آن ها تاثیر بسزایی دارد .  انواع ژنراتور ها عبارتند از : ژنراتور دیزلی _ ژنراتور بنزینی _ ژنراتور آبی _ ژنراتور گازی _ ژنراتور های سه فاز .

 

ژنراتور دیزلی

دیزل ژنراتور ها اندازه های مختلفی دارند مدل کوچک این ژنراتور تا 250 کیلو ولت نیرو تولید می کند که این مقدار برای جبران کمبود برق کافی است . ژنراتورهای دیزلی نسبت به بقیه ژنراتور ها قیمت کمتری دارند و هزینه نگهداری آن ها نیز پایین تر است از همین رو محبوبیت بیشتری دارند بطوری که در بیمارستان ها از این نوع ژنراتور ها استفاده می شود .

 

ژنراتور دیزلی

ژنراتور بنزینی

ژنراتور بنزینی در دو مدل خانگی و صنعتی ساخته شده است که تفاوت آن ها در توان خروجی تولید شده توسط ژنراتور است . همانطور که از نام این ژنراتور پیداست با سوخت های مایع مانند بنزین کار می کند . این مدل از ژنراتور ها از جمله پرفروش ترین نوع موتور برق ها هستند و کارایی بسیار زیادی دارند . نوع خانگی این ژنراتور ها اندازه کوچکی دارند و با مقدار کمی بنزین توان فوق العاده ای تولید می کند .

 

ژنراتور بنزینی

 

ژنراتورآبی

ژنراتور هایی هستند که به وسیله ی آن از آب جاری برق تولید می کنند . این نوع مولد ها مزایای زیادی دارند که نمونه ای از آن ها استفاده نکردن از سوخت فسیلی است . اغلب ژنراتور ها از سوخت فسیلی برای تولید انرژی الکتریکی استفاده می کنند ولی در این مدل از ژنراتور که بیشترین استفاده از آن در سد ها است فقط از انرژی آب جاری برای تولید انرژی استفاده می شود . قیمت این ژنراتور نسبت به بقیه ژنراتور ها بیشتر است . ولی به دلیل استفاده نشدن سوخت فسیلی در آن هزینه نگهداری و تمیز کاری بسیار کمتری دارد .

ژنراتورآبی

 

ژنراتور گازی

همان طور که از نام ژنراتور گازی پیداست سوختی که باعث کارکردن این ژنراتور می شود ،گاز شهری و کپسول مایع است .این نوع ژنراتور به عنوان یکی از مقرون به صرفه ترین انواع ژنراتورها به حساب می آید . علت محبوبیت این ژنراتور میزان آلایندگی پایین آن است . کارکرد این نوع از ژنراتور ها به نوعی مشابه ژنراتور دیزلی است و فقط سوخت آن فرق می کند .

ژنراتور گازی

ژنراتور سه فاز

 این نوع ژنراتور ها بر خلاف مدل های ذکر شده می توانند از هر یک از موتور ها جهت انرژی مکانیکی استفاده کرده و برق سه فاز شهری تولید کنند . این موتور می تواند موتور دیزلی ، موتور بنزینی ، موتور آبی ، موتور گازی و یا موتور بادی باشد . از این مولد ها در سد ها و توربین های بادی استفاده می شود و به همین دلیل قیمت ژنراتور سه فاز بالا تر از بقیه ژنراتور ها می باشد .

 

ژنراتور سه فاز

موارد مصرف ژنراتور:

 

ژنراتور ها به دلیل کارایی و کاربردی که دارند امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند . یکی از مفید ترین موارد استفاده از ژنراتور استفاده آن در بیمارستان ها است . در بیمارستان ها به دلیل برقی بودن تمامی وسایل و تجهیزات ، در نبود برق فاجعه رخ می دهد اینجاست که ژنراتور به کار می آید و در مواقع ضروری برق بیمارستان را تا زمانی که برق وصل شود تامین می کند .یکی دیگر از استفاده های ژنراتور ها در توربین های بادی و آبی است که انرژی نامحدود آب و باد را به انرژی مکانیکی و بعد به انرژی الکتریکی تبدیل می کند و باعث روشنایی منازل ما می شود .

 

مطلب آخر:

 

در این مقاله انواع مختلفی از ژنراتور ها را دیدید و با قیمت ژنراتور و ملاک های قیمت گذاری آن ها آشنا شدید . امروزه ژنراتور بخشی مهمی از زندگی انسان ها را شکل داده است .  بخشی که شاید با نبود ژنراتور مدت ها خالی می ماند ، حتی نمی توانید فکرش را هم بکنید که اگر ژنراتور ها و مولد های الکتریکی اختراع نمی شدند چه  اتفاق هایی می توانست بیوفتد ، تولید برق به وسیله چه دستگاهی انجام می شد ، چگونه می خواستیم برق را ذخیره کنیم تا در مواقع ضروری از آن استفاده کنیم .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *