کم مصرف ترین موتور برق

کم مصرف ترین موتور برق / کارآمدترین موتور برق در جهان

در مورد موتوربرق و تعریف و کارآیی آن باید این گونه بگوییم که موتور وسیله ای است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. اگر فرض را بر این بگیریم که موتور از یک منبع، انرژی الکتریکی دریافت می کند باید گفت از ۷۰ درصد تا ۹۵ درصد از این میزان انرژی دریافت شده را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. کم مصرف ترین موتور برق در دنیا چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

از نظر علمی به این مقدار انرژی، راندمان، بازده و یا عملکرد موتور می گویند. باقیمانده انرژی یعنی ۵ درصد تا ۳۰ درصد به واسطه خود موتور به دلیل گرما و اتلاف مکانیکی، صرف و سوزانده شده و از بین می رود.

ویژگی های کم مصرف ترین موتور برق با راندمان بالا

بهترین موتورهای برق علاوه بر کم بودن میزان مصرف سوخت، مزایا و محاسنی دارند که در این پارت از مقاله با آن ها بیشتر آشنا شده و بر معلومات خود می افزاییم. این خصوصیات به ترتیب عبارتند از:

در مصرف انرژی بسیار مقرون به صرفه بوده ‌و هزینه های عملیاتی طولانی مدت را می کاهد. چنین موتور برقی برای پمپ ها، کمپرسورها و فن ها بسیار مفید فایده و کاربردی است. کم مصرف ترین موتور برق این شرایط را به دلیل صرفه جویی در مصرف برق فراهم می کند تا در هزینه های خرید موتور صرفه جویی گردد.

موتورهایی که در مصرف برق صرفه جویی می کنند اگر در مقام و جایگاه مقایسه با موتورهای معمولی قرار گیرند این قابلیت را دارند که با استفاده از آهنربای دائمی خاکی کمیاب خود بالغ بر ۱۵ درصد از انرژی الکتریکی را ذخیره کنند.

یکی دیگر از فاکتورهای برجسته کم مصرف ترین موتور برق، بودجه صرفه جویی در مصرف برق است. برای درک این مولفه بهتر است یک موتور 55 کیلوواتی را مدنظر قرار دهید. موتورهایی با عملکرد و راندمان بالا در مصرف برق نسبت به موتورهای معمولی  به میزان ۱۵ درصد صرفه جویی می کنند. می توان در طول یک سال، موتورهای کم مصرف را جهت بازیابی هزینه تعویض موتورها مورد استفاده قرار داد.

جریان موتور در کم مصرف ترین موتور برق کم و کوچک است، پس با وجود چنین شرایطی و ذخیره سازی ظرفیت انتقال و توزیع، عمر مفید و عملیاتی سیستم افزایش پیدا می کند.

از دیگر مزایای کم مصرف ترین موتورهای برق می توان به ضریب قدرت موتور اشاره کرد. ضریب قدرت در چنین موتورهایی نزدیک به 1 است که ضریب کیفیت شبکه برق بدون اضافه شدن جبران کننده های ضریب قدرت بهبود بخشیده می شوند.

نمونه موتورهای الکتریکی کارآمدنمونه موتورهای الکتریکی کارآمد

اقداماتی در راستای صرفه جویی مصرف انرژی در کم مصرف ترین موتور برق با عملکرد بالا

صرفه جویی و ذخیره سازی انرژی موتور بیشتر شبیه به یک چرخه است که کل سیستم موتور را درگیر می کند. اجزای این سیستم و مراحل این چرخه و فرآیند عبارتند از طراحی، ساخت موتور، تنظیم، نگهداری، ضایعات موتور و بهره برداری. اگر قرار باشد نتیجه این اقدامات را بسنجیم، باید گفت لازم است تاثیر این اقدامات بر روی کل چرخه و سیستم موتور مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. طراحی و ساخت کم مصرف ترین موتور برق اشاره دارد به روش ها و متدهایی که در طراحی مدرن نظیر تکنولوژی طراحی بهینه سازی، فناوری کنترل، فناوری نوین مواد، فناوری یکپارچه سازی و تست برای جلوگیری از هدر رفتن قدرت موتور و عملکرد بهتر موتور مورد استفاده قرار می گیرد.

جریان متناوب سه فاز در موتورهای الکتریکیجریان متناوب سه فاز در موتورهای الکتریکی

مزایا و معایب کم مصرف ترین موتور برق آلومینیومی

یکی از محبوب ترین طراحی ها برای موتورهای برق،موتور برق با فریم آلومینیومی است که کاربردهای معمولی و عمومی دارد. مزایا و ویژگی های این موتور الکتریکی عبارتند از: نصب روسازه های مدولار (ترمزهای الکترومغناطیسی، حفاظت حرارتی، واحدهای تهویه و غیره)، قیمت فوق العاده مناسب، طرح های مکانیکی مختلف (اصلاحات احتمالی شکل شفت، طرح های گوناگون و متنوع یاتاقان، موقعیت های مختلف جعبه های ترمینال)، ابعاد و اندازه های استاندارد جهت مطابقت با محصولات دیگر برندها و کمپانی ها. از معایب کم مصرف ترین موتور برق می توان به ماندگاری نسبتاً پایین و عمر تقریبا کوتاه آن و همچنین عدم تناسب آن برای محیط های سخت اشاره کرد.

موتورهای تک فاز و پله ایموتورهای تک فاز و پله ای

سخن پایانی

درست هنگام تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی توسط موتور الکتریکی، قسمتی از انرژی موتور از دست می رود. این تلفات در سه دسته تقسیم بندی می شوند. این سه دسته شامل تلفات ثابت، تلفات متغیر و تلفات سرگردان می شوند. بار در تلفات متغیر متفاوت است. می توان افت مقاومت روتور، افت مقاومت برس و افت مقاومت استاتور یا اتلاف مس را در این گروه جای داد. میزان بار در تلفات ثابت هیچ گونه تاثیری ندارد و تلفات هسته و تلفات مکانیکی از دسته تلفات ثابت هستند. سایر تلفات مانند تلفات مکانیکی، تلفات اصطکاک در یاتاقان ها و فن ها از جمله تلفات سرگردان هستند.

 

محصولات مرتبط

موتور برق لانسین

موتور برق دیزلی کوپ

مقالات مرتبط

صفر تا صد دیزل ژنراتور کوچک

موتور برق دیزلی یک موتور احتراق داخلی

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *