هر آنچه باید درباره ‌ی تفاوت دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی بدانید!

هر آنچه باید درباره‌ی تفاوت دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی بدانید!

تفاوت دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی | ژنراتورها یک منبع مهم تغذیه انرژی به شمار می‌آیند که در بسیاری از مواقع روند کار شما به آن بستگی دارد؛ به خصوص اگر در حال اداره کردن یک کارگاه، تولیدی و یا کارخانه باشید و از این ژنراتورها به عنوان منبع اصلی یا پشتیبان تامین انرژی استفاده کنید. حال یکی از مهم‌ترین نکات، دانستن بهترین منبع تغذیه برای ژنراتور می‌باشد. درست است که به هر حال آن ژنراتور انرژی مورد نیاز شما را تامین خواهد کرد اما گاهی برخی تفاوت‌ها و ویژگی‌ها در روند کلی ماجرا تاثیرگذار هستند. در راستای همین موضوع، در این مقاله قصد داریم تا تفاوت دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی را بررسی کنیم.

تفاوت انواع ژنراتور گازی و دیزلی

تفاوت انواع ژنراتور گازی و دیزلی

5 زمینه تفاوت دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی

  1. قابلیت دسترسی

 شما باید ببینید در محل زندگی خود به چه نوع سوختی بیشترین دسترسی را دارید زیرا مواجه شدن با کمبود سوخت باعث می‌شود تا عملا ژنراتور شما چه گازی باشند و چه دیزلی از کار بیفتد؛ وقتی ژنراتور منبع انرژی مورد نیاز خود را دریافت نکند، شما هم قرار نیست انرژی مورد نیاز خود را دریافت کنید. در واقع، اصلی‌ترین تفاوت این دو ژنراتور در منبع تغذیه انرژی اولیه آن‌ها می‌باشد که در نگاه اول حتی در اسم این محصولات نیز آشکار است. شما باید ببینید آیا به گاز طبیعی دسترسی دارید یا خیر چرا که در برخی مناطق دسترسی محلی به سوخت دیزلی راحت‌تر است زیرا از این سوخت برای تامین انرژی ماشین ‌آلات کشاورزی و اتومبیل‌های سنگین نیز استفاده می‌کنند.

اهمیت قابلیت دسترسی به سوخت برای ژنراتور

اهمیت قابلیت دسترسی به سوخت برای ژنراتور

 

2.اثرات زیست محیطی ژنراتورها

در این موضوع ژنراتورهای گازی برنده هستند زیرا استخراج این سوخت از زمین هم دارای هزینه‌‌‌ی کمتری می‌باشد و هم از لحاظ زیست محیطی و تاثیرات آن تمیزتر است و از گوگرد، دی‌اکسید کربن و نیتروژن به میزان قابل توجهی می‌کاهد. از سوی دیگر، ژنراتورهای دیزلی در این حیطه کمی مورد انتقاد هستند زیرا به سبب تولید آلاینده‌ محیط زیست را در معرض خطر قرار می‌دهد؛ هر چند سازندگان این نوع دیزل ژنراتور در طراحی‌های خود به دنبال ارتقای فیلترهای موجود، افزایش بازده موتور و کاهش آلاینده‌ها می‌باشد؛ پس هنوز جای امید باقی است.

3.برآورد اقتصادی

تفاوت دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی در مورد مسئله مالی در دو چیز نهفته است: یکی هزینه اولیه برای تهیه و خرید خود ژنراتور و دیگری هزینه تامین سوخت آن ژنراتور، با توجه به این موضوع که هر کدام منبع تغذیه جداگانه‌ای دارند. جالب است بدانید که در ظاهر هزینه ژنراتورهای دیزلی بیشتر است اما به دلیل چگالی سوخت دیزلی و قدرت تامین انرژی بالا در بلند مدت با مصرف سوخت کم، بیشتر افراد به این نوع ژنراتورها علاقه‌مند هستند. وقتی بحث بهره‌وری انرژی به میان می‌آید هنوز سوخت گازی به آن مرحله‌ای نرسیده است که بتواند برنده بازار رقابت‌ها باشد. هزینه خرید اولیه دیزل ژنراتور گران‌تر است اما مشتریان سود آن را در بلند مدت خواهند دید.

هزینه بیشتر ژنراتور دیزلی در مقایسه با گازی

هزینه بیشتر ژنراتور دیزلی در مقایسه با گازی

4.ایمنی ژنراتور گازی و دیزلی

سوخت گاز طبیعی نسبت به سوخت دیزلی قابلیت اشتعال بیشتری دارد و هر گونه نشت از لوله انتقال باعث می‌شود تا محیط اطراف در ریسک آتش‌سوزی قرار گیرد و شما باید احتیاط‌های جانبی بسیاری را در کنار صرف هزینه برای مهار کردن این خطر انجام دهید. در مقایسه با گاز طبیعی، سوخت دیزلی ماده‌ای کم خطرتر به حساب می‌آید اما همچنان باید گفت که احتیاط باید در اولویت کار قرار بگیرد. چه شما سوخت گازی و چه دیزلی داشته باشید، باید حتما دمای اشتعال آن را بدانید و مرتبا آن را کنترل کنید.

5.طول عمر

در این جا نیز باز ژنراتور دیزلی پیروز میدان است و طبق تحقیقات انجام شده نسبت به ژنراتورهای گازی دارای طول عمر بیشتری می‌باشد زیرا مقاومت بالاتری دارد و موتور دیزلی به کار رفته در این ژنراتورها سازگاری بیشتری با روند کار ژنراتورها به صورت عام دارند. به طبع و به سبب این مسئله، طول عمر ژنراتورهای گازی کمتر می‌باشد.

نتیجه‌گیری در انتخاب ژنراتور مناسب

حال که به خوبی تفاوت دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی را می‌دانید، باید گفت اگر بودجه کمی برای این کار دارید و اثرات زیست ‌محیطی آن برایتان مهم است، به سراغ ژنراتورهای گازی بروید؛ در غیر این صورت پیشنهاد می‌شود تا با وجود هزینه بیشتر، از ژنراتورهای دیزلی استفاده کنید زیرا دارای امنیت بیشتری هستند، سوخت قابل دسترس‌تری دارند و طول عمر آن‌ها نیز بیشتر از انواع گازی می‌باشد.

طول عمر بیشتر ژنراتورهای دیزلی

طول عمر بیشتر ژنراتورهای دیزلی

مقالات مرتبط:

معرفی کامل نمایندگی ژنراتور معتبر

همه چیز درباره دیزل ژنراتور ولوو

محصولات مرتبط :

دیزل ژنراتور 100 کامینز

پیج اینستاگرامی ما

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *