دیزل ژنراتور

معرفی تمام اجزای دیزل ژنراتور به همراه قیمت این دستگاه

دیزل ژنراتور واحدی از تجهیزات است که برای تولید انرژی الکتریکی ساخته شده است و به عنوان منبع برق استفاده می شود که البته کاربرد های زیادی از جمله برق رسانی به خانه های خارج از شبکه ی برق را دارد. البته این دستگاه در صنایع مختلفی کاربرد دارد و وجود آن در برخی از این صنایع جزو واجبات می باشد.

چگونه یک دیزل ژنراتور، برق تولید می کند؟

در واقع این موتور، انرژی حرکتی را به انرژی برقی تبدیل می کند و از طریق کابل های مخصوص، برق را هدایت می نماید. دیزل ژنراتور نوعی پمپ الکتریکی است که باعث می شود انرژی الکتریسیته را از طریق سیم ها جریان یابد.

از دیزل ژنراتور در چه مکان های استفاده می شود؟

در بیمارستان ها، مدارس، کار خانه ها، خانه ها، قابل استفاده است و می توان آن را به عنوان یک منبع اصلی برق استفاده کرد. در صورت قطع شدن برق شهری می توان از موتور برق ها استفاده نمود. می توان این موتورها را برای برق رسانی به ماشین آلات و ابزارهای برقی در مکان هایی که تامین برق از شبکه دشوار است، استفاده کرد.

راهنمای خرید بهترین موتور برقراهنمای خرید بهترین موتور برق

معرفی اجزای دیزل ژنراتور

 • موتور

موتور برق مانند یک وسیله نقلیه ی بزرگ است، هر چقدر منبع انرژی مکانیکی بزرگ تر باشد انرژی الکتریکی بیش تری نیز می تواند خارج کند.

 • دینام

این قطعه، قسمتی از ژنراتور بوده که انرژی مکانیکی (چرخش شفت) را از طریق القاء به نیروی الکتریکی تبدیل می کند. دینام یکی از بخش های پر کاربرد موتور است.

 • سیستم سوخت

سیستم سوخت رسانی شامل مخزنی است که سوخت کافی را برای ٨_۶ ساعت کار کرد، در خود نگه می دارد. سیستم‌سوخت شامل قسمت های لوله کشی شده برای رساندن سوخت به موتور است. محفظه بنزین که در اکثر خودروها وجود دارد، شامل فیلتر سوخت، شیر تهویه و یک انتقال سر ریز است.

 • تنظیم کننده ی ولتاژ

تنظیم کننده ی ولتاژ در دیزل ژنراتور بسیار مهم است. ولتاژ و آمبره باتوجه به سرعت موتور متفاوت هستند و این تنظیم کننده کاملا هوشمندانه عمل می کند.

 • سیستم خنک کننده

موتور برق ها دارای سیستم خنک کننده هستند که این سیستم از داغ شدن ژنراتور جلوگیری می نماید. گرما توسط سیستم خنک کننده جذب شده و از طریق مایع خنک کننده یا هوا، دستگاه را خنک می کند.

 • سیستم اگزوز

تمام موتورها گازهای خروجی تولید می کنند که این گازها بسیار سمی هستند؛ به همین خاطر این گازها باید از دیزل ژنراتور دور شوند؛ بنابراین این گازها توسط سیستم اگزوز، از موتور خارج می شوند.

نحوه روغن کاری موتورنحوه روغن کاری موتور

 • سیستم روغن

هر موتوری به روغن کاری نیاز دارد و این کار با اتصال پمپ روغن و مخزن به موتور، صورت می گیرد.

 • سیستم استارت و باطری

یک موتور از یک باتری تغذیه می کند و از یک شارژر و یا از خود خروجی دیزل ژنراتور شارژ می شود. به همین دلیل باتری سالم در موتور بسیار مهم است.

 • کنترل پنل

این قسمت وظیفه نظارت بر کل دستگاه را بر عهده دارد و معمولا موارد زیر را کنترل می نماید:

 1. سرعت موتور
 2. ولتاژ خروجی
 3. جریان خروجی
 4. فرکانس برق
 5. شارژ باتری
 6. دمای مایع کننده
 7. روغن موتور
 8. سوخت موتور

 

 • قاب

قاب دیزل ژنراتور یک رویه ی محافظ بسیار مقاوم در برابر آب و هوا است و تمام اجزای موتور را در کنار هم منظم و محکم نگه می دارد و به طور کلی از ایمنی بسیار بالایی برخوردار است.

چگونه از یک دیزل ژنراتور خوب نگهداری کنیم؟

موتور برق ها را باید در فواصل زمانی منظم و دقیق تعمیر و بررسی نمود و نگهداری از این موتور بسیار کار راحتی است. زمان سرویس این موتورها توسط تولید کننده  موتور تعیین می شود؛ اما معمولا بعد از هر ٢۵٠ یا ۵٠٠ ساعت کارکرد به سرویس شدن نیاز دارد.

عملکرد موتور برق های کوچکعملکرد موتور برق های کوچک

قیمت دیزل ژنراتور در بازار چگونه است؟

قیمت این موتور در بازار بر اساس کاربرد، توان اولیه، مداوم بودن، قدرت، اندازه و … تعیین می شود.

سخن پایانی

تمام قطعات دیزل ژنراتور در یک ماشین الکتریکی است که انرژی حرکتی را به انرژی برقی تبدیل می کند. اجزای تشکیل دهنده  این موتور بسیار مهم هستند و هر کدام از آن ها کاربرد مهمی در این موتور بر عهده دارند. تمام قطعات موتور استاندارد هستند و از ایمنی بسیار بالایی برخوردار امی باشند. هر کدام از این اجزا دچار مشکلی شود، بر فعالیت دیزل ژنراتور تاثیر می گذارد و موجب از کار افتادن دستگاه می شود.

 

محصولات مرتبط

دیزل ژنراتور کامینز پاور

موتور برق جیانگ دانگ

مقالات مرتبط

بهترین برند ژنراتور گازی/ رعایت ایمنی در هنگام استفاده از ژنراتور گازی

انتخاب کدام بهتر است؟ دیزل ژنراتور ایرانی یا خارجی

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *