سنسور فشار روغن ژنراتور

هر آنچه لازم است درباره‌ی سنسور فشار روغن ژنراتور بدانید

داشتن آگاهی از فشار مناسب روغن موتور با اطمینان از عملکرد صحیح سنسور فشار روغن ژنراتور ، می‌تواند راهی روشن برای فراهم کردن زمینه‌ی عملکرد صحیح موتور شما باشد. سطوح فلزی که به سرعت در حال حرکت هستند، به طبع مقدار زیادی گرما و اصطکاک در موتور ایجاد می‌کنند و برای جلوگیری از آسیب وارد شدن به قطعات موجود در موتور و به طور کلی خودِ موتور، به روغن کاری مداوم نیاز دارند. سنسور فشار روغن باید به عنوان یک قطعه‌ی نظارتی بر فشار داخلی عمل کند و دارای وظیفه‌ی ارسال سیگنال نیز می‌باشد و در صورت وجود مشکلی در فشار روغن ژنراتور‌، به شما هشدار می‌دهد.

این علامت هشدار دهنده‌ی روی ژنراتور زمان لازم را فراهم می‌کند تا تعمیرکار بتواند مشکل را ردیابی کند و قبل از این که باعث بار آوردن مشکلات جدی در عملکرد کلی موتور و صحت سایر قطعات شود، آن را تعمیر و یا تعویض کند. این سنسور ما را از وضع روغن کاری مطلع می‌کند. روغن موتور در هنگام فشار، برای ایجاد لایه‌ای بین دو قسمت متحرک برای روان کاری مکانیسم کلی قطعات استفاده می‌شود، این لایه محافظ ایجاد شده توسط روغن باعث می‌شود که قطعات متحرک با یکدیگر تماس نداشته باشند؛ بدون وجود این لایه و روغن کاری بین قطعات، اصطکاک و گرمای بیش از حد می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد موتور و آسیب دیدن آن شود.

هر آنچه لازم است درباره‌ی سنسور فشار روغن ژنراتور بدانید

به زبان ساده، روغن برای ایجاد لایه‌ی محافظ، به عنوان روان کننده و کمک کننده به دمای موتور و خنک کننده‌ی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.  وقتی توانایی روغن در انجام این عملکردهای موتور به دلایل مختلف کاهش می‌یابد، چرخه‌ی گرما باعث می‌شود تا روغن توانایی روغن کاری و خنک سازی موتور را از دست بدهد و نتواند از اصطکاک و گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری کند.

وقتی روغن در موتور خراب شود‌، ذرات کوچکی ایجاد می‌کند که می‌تواند لوله‌های روغن را مسدود کند و باعث خرابی موتور شود. به همین دلیل فیلتر روغن باید ذرات را از روغن بیرون بکشد و طبعا فواصل مشخصی برای تعویض روغن در نظر گرفته شده است تا منجر به کاهش عملکرد سنسور فشار روغن ژنراتور نشود.

ارتباط سیگنال سنسور فشار روغن با وضعیت سطح روغن

از کجا باید بفهمیم که سنسور فشار روغن دارای مشکل است؟

بدون مقدار مناسب روغن‌، موتور شما آسیبی اساسی خواهد دید. چندین سیستم در ژنراتور شما برای حفظ سطح فشار روغن موتور طراحی شده‌ است و برای این که موتور بتواند جریان روغن را تنظیم کند، سنسور فشار روغن ژنراتور باید درست کار کند. وقتی فشار روغن کمتر از حد عادی تشخیص داده شود، سنسور فشار باعث می‌شود که اندازه گیری فشار در ژنراتور، منعکس کننده این تغییر باشد. چراغ هشدار دهنده‌ی فشار روغن اغلب با خطاهای سنسور فشار روغن همراه است. مانند هر سنسور یا کلید دیگری در موتور شما، سرانجام سنسور فشار روغن مشکلات ترمیم خواهد داشت که باید برطرف شود. عدم تشخیص علائم سنسور فشارِ خراب، منجر به پایین آمدن سطح روغن می‌شود که می‌تواند برای موتور شما بسیار مشکل ساز باشد. این علائم عبارت‌اند از:

  1. چراغ فشار روغن روشن باشد

فشار سنج روغن داخل ژنراتور گزارش خوبی از وضعیت روغن موتور به شما می‌دهد. اگر چراغ روشن شود و شما روغن موجود در موتور را بررسی کنید اما مشاهده کنید که در سطح خوبی قرار دارد، ممکن است سنسور فشار روغن معیوب مقصر باشد. وقتی این سنسور خراب شود، شروع به قرائت نادرست می‌کند. هر چه سریع‌تر بتوان این سنسور را تعویض کرد، استرس کمتری در مورد سطح روغن خواهید داشت.

احتمال تشخیص اشتباه سنسور

 

  1. چراغ سنسور فشار روغن ژنراتور مرتباً چشمک بزند

در برخی موارد، هنگام خاموش شدن سنسور فشار روغن، چراغ روغن، روشن و خاموش می‌شود. این امر می‌تواند برای مشاهده‌گر نگران کننده باشد زیرا خسارت زیادی ممکن است به ژنراتور و قطعات آن وارد شود؛ اگر که واقعا تشخیص سنسور و هشدار آن واقعی و درست باشد.  از طرفی وقتی مرتبا چشمک بزند، بررسی مداوم  سطح روغن می‌تواند بسیار وقت‌گیر و استرس‌زا باشد؛ هر چند که برای حفظ سطح مناسب روغن لازم است. به جای این که با این مسئله کنار بیایید، باید در اسرع وقت سنسور فشار روغن خود را چک کنید و در صورت خرابی آن را تعویض کنید تا مجبور نباشید با هر چشمک در فواصل زمانی کوتاه سطح روغن را چک کنید.

  1. فشار سنج روغن در صفر باشد

در هنگام خراب شدن سنسور فشار روغن، ممکن است که با قرائت عدد صفر مواجه شوید و این امر می‌تواند  نشان از عملکرد اشتباه آن سنسور باشد زیرا در ژنراتورهای مدرن کمتر چنین اتفاقی رخ می‌دهد.

اطلاع از وضعیت روغن کاری در موتور به وسیله  سنسورها

 

سنسور فشار روغن ژنراتور را باید چگونه تست کنیم؟

اندازه‌گیر و سنسور روی ژنراتور مورد استفاده‌ی شما ممکن است نشان از این باشد که موتور ژنراتور، فشار روغن کافی را دریافت نمی‌کند یا واحد ارسال کننده با گذشت زمان معیوب شده یا آسیب دیده است. شما ممکن است در شرایط مختلفی نیاز به این پیدا کنید که درستی تشخیص‌های سنسورهای خود را بررسی کنید و یکی از این شرایط وقتی است که چراغ حسگر فشار روغن، روشن و خاموش است. اگر شما یک چراغ سنسور فشار روغن ژنراتور دارید که حتی اگر روغن خود را در حد مناسب پر کرده باشید، مدام روشن می‌شود ، احتمال این است که سنسور فشار روغن مسئله‌ی اصلی باشد. اگر همچنین متوجه شدید که هنگام استفاده از ژنراتور، چراغ  سنسور روشن و خاموش می‌شود، به احتمال زیاد دلیل آن معیوب بودن سنسور فشار روغن است. اطمینان حاصل کنید که روغن خود را همیشه هنگام روشن شدن چراغ چک می‌کنید زیرا این موضوع می‌تواند یک شاخص کلیدی باشد که زمان تعویض سنسور فشار روغن فرا رسیده است یا خیر.

آخرین سناریو هنگام تشخیص درستی سنسور فشار روغن، روشن شدن چراغ سنسور فشار با یک صدای تیک تاک است. اگر چراغ سنسور شما روشن شده و همچنین با صدای زیادی همراه است، بهتر است ژنراتور خود را در اسرع وقت متوقف کنید تا از خسارت بیشتر جلوگیری کنید و حتما سنسور خود و میزان روغن موجود در موتور را بررسی کنید.

اهمیت عملکرد سنسور فشار روغن ژنراتور در جلوگیری از فرسایش قطعات

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *